سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

سه شنبه ، 10 مرداد 1396 کد خبر:2282 تعداد بازدید:

تدوین دانش فنی پروژه‌های دانش‌بنیان و نیازمحور اولویت ماست

اشتراک گذاری

سرپرست گروه پژوهشی مواد جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: تدوین دانش فنی پروژه‌های دانش بنیان و نیازمحور اولویت ما برای انجام پژوهش‌ها است.

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهادداتنشگاهی خراسان رضوی، دکتر احمد مولودی تصریح کرد: اولین رویکرد ما برای شروع پروژه، نیاز آن محصول در جامعه است؛ بدین معنی که لزوما باید برای آن پروژه نیاز و بازار داخلی وجود داشته باشد. در این راستا دانش بنیان بودن محصول نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین یکی از اولویت‌های دیگر برای انتخاب پروژه، استراتژیک بودن محصول است. در این صورت اگر به هر دلیلی امکان تامین قطعه از منابع خارجی نبود، بخشی از کشور دچار اختلال نخواهد شد.

 وی، ضمن معرفی  گروه پژوهشی مواد جهاددانشگاهی خراسان رضوی، اظهار کرد: مرکز خدمات تخصصی فنی مهندسی جهاددانشگاهی خراسان رضوی از سال 64 با توجه به نیازهای فنی مهندسی استراتژیک آن زمان که اغلب در زمینه قطعات حساس کشاورزی و صنایع دفاعی بود، تاسیس گردید. از سال 86 گروه پژوهشی مواد با رویکرد روش‌های ساخت مواد پیشرفته پایه‌ریزی شد و بعد از دو سال موافقت اصولی را دریافت کرد و در سال 92  نیز موفق به کسب موافقت قطعی گردید.

 سرپرست گروه پژوهشی مواد جهاددانشگاهی خراسان رضوی با بیان اینکه در حال حاضر گروه پژوهشی مواد در سه زمینه کامپوزیت‌ها، بیو مواد و نانو مواد مشغول به فعالیت است، ادامه داد: در حوزه کامپوزیت‌های فلزی از سه سال قبل اولین پایلوت تولید نیمه صنعتی فوم‌های آلومینیومی را در داخل کشور راه‌اندازی کردیم؛ فوم‌های فلزی دسته جدیدی از مواد مهندسی هستند که با توجه به داشتن تخلخل، خواص ویژه‌ای مانند استحکام به وزن بالا، جذب انرژی بالا، نسبت سطح به حجم زیاد و جذب صوت پیدا می‌کنند. تاکنون در داخل کشور نیز در این زمینه تحقیقات و مطالعات متنوعی صورت گرفته است، اما هنوز هیچ واحد دیگری وارد فاز تولید صنعتی نشده است.

 مولودی تاکید کرد: در بخش بیو مواد، پروژه طراحی و ساخت نمونه‌های اولیه پیچ‌های پلیمری قابل جذب جهت بازسازی تاندون‌های صلیبی زانو انجام شده است که یکی از مزایای این مواد حذف عمل جراحی مجدد و بهبود سازگاری با بدن است. 

 وی ادامه داد: ساخت لنزهای چشمی دارورسان در فاز تحقیقاتی نیز با همکاری دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی مشهد صورت گرفته است. پروژه دیگری که اکنون فاز دوم آن در حال انجام است، ساخت پوست‌های مصنوعی برای ترمیم سوختگی و زخم‌های دیابتی است.