سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

پنج شنبه ، 12 مرداد 1396 کد خبر:2287 تعداد بازدید:

بومی‌سازی ((کتب آموزشی زبان انگلیسی)) توسط جهاددانشگاهی

اشتراک گذاری

معاون آموزشی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: در راستای بومی‌سازی برنامه آموزشی، پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری، جهاددانشگاهی با همکاری سایر واحدها در این راستا کتاب‌های بومی آموزشی زبان انگلیسی را طراحی، ‌تدوین و چاپ کرده است که از سال‌آینده در دستورکار آموزشی این نهاد قرار خواهدگرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر حسین امینی، عنوان کرد: در بومی سازی کتاب‌های آموزشی زبان انگلیسی توسط جهاددانشگاهی، ضمن حفظ کیفیت، بر منابع فرهنگ ایران اسلامی تاکید شده و با استفاده از مشارکت کارشناسان و ناشران معروف داخلی و خارجی تدوین و چاپ شده است.

وی با بیان اینکه نظام آموزشی کشور پس از انقلاب رشدکمی و کیفی قابل ملاحظه‌ای داشته و به نظر می‌رسد اثربخشی آموزش در ارتقاء و کارآیی طی سال‌های اخیر اهمیت جدی یافته است، اظهار کرد: با توجه به جایگاه جهاددانشگاهی در اهداف تعیین شده، جهت‌گیری معاونت آموزشی جهاددانشگاهی در قالب گروه های 6‌ گانه آموزشی، فنی و مهندسی، علوم پایه، پزشکی، علوم انسانی، کشاورزی و منابع طبیعی، زبان‌خارجه و فرهنگ هنر است و در همین راستا توسعه آموزش‌های تخصصی با بهره‌گیری از شیوه‌های نوین آموزشی و به منظور ارتقاء‌آموزش‌های تقاضا محور هدف اصلی ما است. 

 ((آموزش‌های نسل سوم)) رویکرد اصلی نظام آموزشی جهاددانشگاهی 

 معاون آموزشی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی تصریح کرد:  امروز نظام آموزشی در جهاددانشگاهی بر مبنای آموزش‌های تقاضامحور و شیوه آموزش نسل سوم با هدف کاهش آموزش‌های تئوری و افزایش مهارت‌ورزی است.

 امینی ادامه داد: دوره‎‌های آموزشی جهاددانشگاهی بر اساس نیازسنجی از شهروندان و سازمان‌های دولتی و غیردولتی تعیین می شود و تمامی دوره‌های مهارت‌ورزی که در این نهاد برگزار می‌شود در راستای اشتغال‌زایی است. 

 وی عنوان کرد: سرفصل های دوره های آموزشی در شورای گسترش آموزش جهاددانشگاهی که شامل دانشگاه جامع علمی کاربردی و موسسات آموزش عالی جهاددانشگاهی در سطح کشور است، براساس نیازها و آخرین شیوه ها روز  تالیف و ایجاد می شود.

 معاون آموزشی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با تاکید بر ضرورت کاربردی بودن دوره‌های آموزشی در این نهاد، اضافه کرد: برای مثال جهاددانشگاهی خراسان رضوی در این راستا اخیرا یک دوره «تعمیر دستگاه‌های پزشکی» برگزار کرده است.

 امینی با اعلام اینکه جهاددانشگاهی دارای 140 مرکز آموزشی در سراسر کشور است، گفت: از بین این مراکز 6 مرکز متعلق به واحد خراسان رضوی است که 3 تعداد از این مراکز براساس استانداردهای آموزشی دارای رتبه‌های اول تا سوم هستند. چهار مرکز آموزشی در مشهد و دو مرکز  در نیشابور و کاشمر مستقر هستند و رویکرد اصلی ما توسعه کمی و کیفی این مراکز است. 

 وی خاطرنشان کرد: امروز آموزش به سمت دوره‌‌‌های مجازی پیش می‌رود و برای این موضوع ما در جهاددانشگاهی تلاش کرده‌ایم که تلفیقی بین آموزش‌های حضوری و مجازی داشته باشیم، به گونه‌ای که در پایان این نوع آموزش‌ها آزمونی از داوطلبان اخذ شود و این تفاوت آن با سایر دوره‌های مجازی است.

 امینی با تاکید براینکه در جهاددانشگاهی ضمن برگزاری دوره‌های عمومی، دوره های تخصصی نیز با توجه به عقد قرارداد برای برگزاری آموزش‌های مورد نیاز جامعه صورت می‌گیرد، ادامه داد: دومین رویکرد ما آموزش‌های مستخرج از پژوهش است و با توجه به گروه‌های 14گانه  پژوهشی جهاددانشگاهی کارگاه‌های آموزشی در زمینه تولید قارچ‌های خوراکی، کشت‌بافت گیاهان زینتی، تولید رنگ‌های خوراکی، تدوین و آموزش داده می‌شود که بر مبنای آموزش های تقاضامحور و با توجه به نیاز بازار به روز می‌شود.

 وی با اشاره به اینکه این نهاد به دنبال ایجاد دوره‌های آموزشی در حوزه فرهنگ و هنر است، گفت: هم‌اکنون آموزش‌های قرآنی نیز در جهاددانشگاهی خراسان رضوی در راستای گسترش فرهنگ قرآنی در حال برگزاری است.

 معاون آموزشی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با تاکید بر این که انعطاف‌پذیری در ساختار جهاددانشگاهی در یک چارچوب مشخص صورت می‌گیرد، اظهار کرد: دوره‌های آموزشی در جهاددانشگاهی یا تدوین می‌شوند و یا اینکه این آموزش‌ها در کتاب‌های آموزشی وجود دارد و به مرکز ارجاع داده می‌شود تا مجوز ارائه آن‌ها اخذ شود. همچنین ما برای برگزاری دوره‌های آموزشی از ادارات و سازمان‌های مختلف نیازسنجی می‌کنیم. 

امینی با اعلام اینکه بیش از چهل هزار نفر فراگیر در مراکز آموزشی جهاددانشگاهی خراسان رضوی آموزش می‌بینند، یادآور شد: بیش از 20 هزار فراگیر در نیمه اول سال 96 در مراکز آموزشی جهاددانشگاهی استان ثبت‌نام کردند، همچنین 20 قرارداد با سازمان‌های مختلف در این زمینه انجام گرفته است که در سال جاری چهار قرارداد‌ با مراکز دولتی منعقد شده است.

 وی یادآور شد: یکی از وظایف جهاددانشگاهی پیگیری امور اعضای هیات علمی و ادامه تحصیل کارکنان است؛ در این راستا با تشکیل کمیسیون فرعی ارتقاء، به امور بیش از 50 عضو هیات علمی شامل ترفیع پایه سالیانه، ارتقاء مرتبه و تحصیلات آموزشی رسیدگی می‌شود. 

 معاون آموزشی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با اشاره به ظرفیت‌های جهاددانشگاهی در حوزه آموزشی، تاکیدکرد: ماموریتی که می‌توان به معاونت آموزشی جهاددانشگاهی واگذار کرد، برگزاری دوره‌های بدو استخدام در تمامی ارگان‌ها و سازمان‌های کشور است.

 امینی با اعلام اینکه دوره‌های آموزش و زبان‌های انگلیسی، آلمانی، روسی و فرانسوی در جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار می‌شود، تصریح کرد: ما در دوره‌های آموزش زبان‌انگلیسی ویژه نوجوانان علاوه بر آموزش تئوری، تورهای آموزشی به زبان انگلیسی نیز در اماکن مختلف شهر برگزار می‌کنیم.

 وی با اشاره به معیارهای انتخاب مدرسین دوره‌های آموزشی در جهاددانشگاهی، تاکید کرد: مدرک، سوابق تحصیلی و شغلی، فرهنگی و صلاحیت‌های عمومی، مهمترین معیارها برای انتخاب مدرسین هستند. همچنین این مدرسین به شدت ارزیابی شده و برای جذب نهایی از آنان آزمون TTC اخذ می‌شود.