سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

چهارشنبه ، 18 مرداد 1396 کد خبر:2318 تعداد بازدید:

کتاب "کاربرد طیف سنجی دی الکتریک در تولید و بررسی خواص بیودیزل" منتشر شد

اشتراک گذاری

پانصد و چهل و نهمین کتاب انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی با عنوان "کاربرد طیف سنجی دی الکتریک در تولید و بررسی خواص بیودیزل" منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، این کتاب اثر سیلویا دانلیا رومانو و پاتریکیا انیبال سوریچتی است که توسط دکتر مصطفی مصطفایی، عضو هیات علمی دانشگاه رازی کرمانشاه ترجمه شده است.

در پیشگفتار مترجم این کتاب که در 111 صفحه و  8 فصل سازماندهی شده است آمده است که تغییرات آب و هوایی، مساله گرم شدن زمین و همچنین منابع محدود انرژی، دانشمندان را به بررسی و تحقیق موضوعات جدید و منابع جایگزین انرژی ترغیب کرده است. یکی از منابع تجدیدپذیر و جایگزین، سوخت‌های بیودیزل و بیواتانول است که به صورت خالص یا مخلوط مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سوخت بیودیزل در واقع مونوآلکیل استرهای حاصل از واکنش تری گلیسیریدهای اسید چریب با متانول یا اتانول است.

مطابق استانداردهای مربوطه برای تعیین میزان پیشرفته‌ای نظیر کروماتوگرافی گازی(GC)، دستگاه تعیین نقطه اشتغال(Flashpoint ) و... مستلزم صرف هزینه و زمان است. استفاده از روش‌های کم هزینه و آسان برای سنجش ویژگی‌ها و نیز پایش میزان پیشرفت واکنش از جمله موضوعات جذاب پژوهشگران مربوطه می‌باشد.

فصل‌های مختلف کتاب پیش رو، مقدمه ای بر تولید بیودیزل، فرایندهای تولید بیودیزل، استانداردهای مربوط به بررسی ویژگی‌های بیودیزل، مقدمه‌ای بر ویژگی‌های الکتریکی و دی الکتریکی مایعات، تکنیک‌های دی الکتریک برای توصیف مواد اولیه و محصولات در تولید بیودیزل، کاربرد طیف سنجی دی الکتریک در تعیین خواص متیل استرهای اسید چرب و تعیین روابط بین ویژگی‌های موردنیاز استانداردها و خواص دی الکتریک بیودیزل را مورد بحث قرار داده است.

کتاب کاربردی حاضر مورد استفاده پژوهشگران دانشجویان تحصیلات تکمیلی و متخصصین طیف وسیعی از رشته‌های مهندسی مرتبط با انرژی، فیزیک کاربردی و کشاورزی می‌باشد.

علاقمندان می‌توانند جهت خرید این کتاب به فروشگاه‌های معتبر سراسر کشور یا به درگاه اینترنتی www.jdmpress.com مراجعه و یا تلفن 38842230 دفتر پخش انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد تماس حاصل نمایند.