سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

دوشنبه ، 23 مرداد 1396 کد خبر:2320 تعداد بازدید:

تلاش جهاد دانشگاهی کاشمر برای راه‌اندازی سلامتکده طب سنتی

اشتراک گذاری

رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر از تلاش برای راه‌اندازی سلامتکده طب سنتی در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، مهندس صادق باغبان با اشاره به اینکه تاکنون در زمینه گیاهان دارویی کارهای بسیار خوبی در این موسسه جهاد دانشگاهی کاشمر انجام شده است، بیان کرد: به دنبال این هستیم که سلامتکده طب سنتی را برای اولین بار در بین شهرستان‌های خراسان در این شهرستان راه اندازی کنیم.

وی با اشاره به اینکه به رغم تمامی پتانسیل‌های پروژهشی خوبی که در جهاد دانشگاهی کاشمر وجود دارد اما به خوبی از این ظرفیت‌ها در شهرستان استفاده نشده است، اظهار کرد: این موسسه از اعضاء هیئت علمی با تجربه و امکانات و تجهیزات بسیار خوبی برخوردار است.

وی با بیان اینکه بارها به مسئولان شهرستان اعلام کرده‌ایم حاضر هستیم در خصوص مشکلات بخش کشاورزی به صورت کاربردی تحقیق و پژوهش کنیم و نتیجه را به کشاورزان ارائه دهیم ولی متاسفانه تاکنون استقبال نشده است، افزود: با توجه به سابقه خوبی که جهاد دانشگاهی در خصوص کارهای پژوهش دارد تمایل داریم داریم امکات این موسسه در زمینه حل مشکلات منطقه بکارگیری شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه تاکنون به سطح ایده عالی که بخواهیم ارتباط قوی بین صنعت و دانشگاه برقرار کنیم نرسیده ایم، ابراز امیدواری کرد؛ در برنامه ششم به سمت دانشگاه نسل سوم که دانشگاه‌های کارآفرین هستند حرکت کنیم.

باغبان با بیان اینکه در این راستا دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه و کارآفرینی در موسسه جهاد دانشگاهی راه‌اندازی کرده ایم،گفت: مقدمات اولیه انجام شده و با برخی کارخانه ها رایزنی هایی صورت گرفته است.

وی با اعلام اینکه در کاشمر تاکنون به صورت منسجم برای راه اندازی شرکت های دانش بنیان اقدامی انجام نشده اما دانشجویان کارهای خوبی را انجام داده اند، افزود: در تلاش هستیم با راه اندازی مرکز دانش بنیان این تحقیقات را ساماندهی و تجاری سازی کنیم.

رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی جهاددانشگاهی مرکز کاشمر با بیان اینکه رشته های ارشد این موسسه نیز بیشتر در گروه کشاورزی است، اظهار کرد: با توجه ویژه ای که به مشکلات بخش کشاورزی داشته ایم سعی شده پروژه ها و پایان نامه های دانشجویی به این سمت سوق داده شود.

وی با اعلام اینکه در زمینه آفات و بیماریهای گیاهی پروژه های بسیار خوبی انجام شده به طوریکه دو گونه جدید آفت انگور برای اولین بار در دنیا توسط دانشجویان این موسسه کشف شد، افزود: در پژوهشی دیگر بر روی انگور بهترین زمان سمپاشی بر علیه عامل پوسیدگی انگور به دست آمده که موجب می شود مصرف سموم به شدت در سطح باغات کاهش یابد و انگوری که به دست می آید از سم کمتری برخوردار باشد.

باغبان با اشاره به اینکه پروژه دیگری در خصوص علف های هرز منطقه در دست تهیه است که به وسیله آن علف ها را شناسایی و در مرحله ای که بذر هستند کنترل کنیم تا کاهش پیدا کنند، بیان کرد: با اقدامات انجام شده در سال جدید وزارت علوم دو رشته دیگر در زمینه ارشد گیاهان دارویی و فراوری مواد غذایی و محصولات کشاورزی خواهد داد.

وی افزود: با توجه به اینکه منطقه در صنایع تبدیلی نقص عمده ای را دارد سعی شده مجوز دو رشته ارشد صنایع غذایی با گرایش تبدیل و فراوری صنایع غذایی را بگیریم.