سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 04 شهريور 1396 کد خبر:2379 تعداد بازدید:

انجام همزمان درمان، آموزش و پژوهش در درمانگاه تخصصی جهاد دانشگاهی مشهد

اشتراک گذاری

رئیس درمانگاه تخصصی داخلی جهاد دانشگاهی مشهد گفت: در درمانگاه تخصصی داخلی جهاد دانشگاهی مشهد، درمان، آموزش و پژوهش بیماری‌های داخلی به‌طور همزمان انجام می‌شود. 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر راحله میری اظهار کرد: در راستای تحقیقات و پژوهش‌های گروه پژوهشی ایدز و هپاتیت جهاد دانشگاهی مشهد و با توجه به شیوع بیماری‌های منتقل‌شونده از خون مانند هپاتیت و HIV که راه‌های انتقال مشترکی دارند و همچنین تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم این ویروس‌ها بر سیستم داخلی بدن، نیاز به ایجاد درمانگاه تخصصی جامع با گرایش بیماری‌های داخلی احساس شد و بر همین اساس، راه‌اندازی این درمانگاه در سال 94 شروع گردید و از سال گذشته کار خود را به‌صورت رسمی آغاز کرد. 

وی با بیان اینکه «هیچ مرکز درمانی جامعی در زمینه بیماری‌های کبد و هپاتیت در شرق کشور وجود نداشت»، ادامه داد: هدف از راه‌اندازی این درمانگاه درمان و غربالگری منسجم بیماران و پیشگیری از انتقال و شیوع بیشتر این بیماری‌ها در کنار تحقیق و پژوهش گروه پژوهشگران جهاد دانشگاهی بر روی این بیماری‌هاست.

میری با اشاره به عوارض این بیماری‌ها بالاخص انواع هپاتیت‌های ویروسی تصریح کرد: این بیماری‌ها عوارض متعددی برای بیمار ایجاد می‌کنند و متاسفانه بیش‌تر عوارضی که در بلندمدت ایجاد می‌کنند، منجر به نارسایی کبد، سرطان کبد و نهایتاً فوت بیمار می‌شود.

وی با بیان اینکه «بیماری‌های ناشی از عفونت‌های ویروس هپاتیت بیماری‌هایی چندجانبه هستند»، خاطرنشان کرد: ممکن است این بیماری‌ها سایر قسمت‌های بدن را نیز درگیر کنند. بر همین اساس، امروز علاوه‌بر متخصصین داخلی و عفونی، فوق‌تخصص‌های گوارش، کبد، غدد، کلیه، ریه و روماتولوژی نیز در درمانگاه حضور دارند و عملاً درمانگاه تخصصی داخلی جهاد دانشگاهی مشهد در حال حاضر قابلیت خدمت‌رسانی به تمام بیمارانی که دچار مشکلات داخلی هستند را دارد.

رئیس درمانگاه تخصصی داخلی جهاد دانشگاهی مشهد با اشاره به اینکه «تعرفه‌های این مرکز نیمه‌دولتی است»، عنوان کرد: ما همچنین در درمانگاه از اساتید و هیأت علمی دانشگاه بهره می‌بریم که یک فرصت ویژه و استثنایی است؛ به دلیل اینکه علاوه‌بر کاهش هزینه‌ها، نوبت گرفتن از این متخصصان برای بیماران بسیار مشکل است و ممکن است هفته‌ها در نوبت باشند و این موقعیت مطلوبی است برای بیماران که درمشهد به وجود آمده و کلیه خدمات تخصصی و فوق‌تخصصی در آن به بهترین نحو ارائه می‌شود.

وی با اشاره به حضور متخصصین طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی در این درمانگاه، گفت: در این درمانگاه برای تمام بیماران هپاتیت، هپاتیت B، هپاتیت C، HIV و HTLV-1 پرونده کامل پزشکی تشکیل داده شده و کلاس‌های مشاوره برگزار می‌شود و عملاً جلسات مشاوره‌درمانی، رفتار‌درمانی، تشخیص و درمان هم برای خود بیماران و هم برای خانواده‌هایشان، به‌طور کامل انجام می‌شود.

میری افزود: در حال حاضر در این درمانگاه واکسیناسیون هپاتیت B برای تمام خانواده بیماران و افرادی که در خطر هستند، انجام می‌شود. همچنین آزمایش تست HIV به روش سریع (rapid test) نیز در این مرکز جهت مراجعین انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه «همگام با سایر نقاط جهان برای ریشه‌کن کردن هپاتیت C تا سال 2030، درمان این بیماری در این مرکز به‌طور کاملاً رایگان انجام می‌شود»، تصریح کرد: بر این اساس، ستاد ریشه‌کنی هپاتیت C با همکاری مرکز بهداشت تشکیل شده و در حال حاضر، در حال پذیرش بیماران هستیم و تمام مراحل درمان این بیماران -از درمان دارویی تا غیردارویی- که حدود 12 میلیون تومان هزینه دارد، در این مرکز به صورت کاملاً رایگان انجام می‌دهیم و برنامه‌ای برای پذیرش حدود 5000 بیمار در سال اول اجرای این طرح داریم.

رئیس درمانگاه تخصصی داخلی جهاد دانشگاهی مشهد با اشاره به فعالیت‌های پژوهشی این مرکز، خاطرنشان کرد: علاوه‌بر پژوهش در زمینه عفونت‌های منتقل‌شونده از خون، چندین مورد طرح پایش برای مدیران استان، حوزه علمیه خراسان و کانون بازنشستگان انجام شده است. 

وی با بیان اینکه «برنامه‌هایی برای گسترش این درمانگاه در حال اجراست»، اضافه کرد: هدفمان توسعه این مرکز در سطح یک مرکز جراحی محدود و ارائه خدمات دیگر در کنار آن است. همچنین به دنبال راه‌اندازی یک مرکز جامع بیماری‌های کبدی و عفونت‌های خون در شرق کشور و کلینیک‌های مرتبط با آن هستیم.

میری برگزاری کارگاه‌ها و جلسات آموزشی را از دیگر فعالیت‌های این مرکز برشمرد و گفت: در حال حاضر هر دو هفته یک‌بار جلسات علمی تخصصی در این مرکز برگزار شده و موضوعات مختلف بیماری‌های عفونی منتقل‌شونده از خون و عوارض آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین در چند نوبت برنامه‌های آموزشی عمومی در موضوعات و بیماری‌های مختلف توسط این مرکز برگزار شده است.

وی اضافه کرد: درمانگاه تخصصی داخلی جهاد دانشگاهی مشهد تلاش می‌کند با استفاده از تمام امکانات آموزشی، پژوهشی و درمانی بسته کاملی را به بیماران ارائه دهد و هدفمان این است که به مرحله‌ای برسیم که بتوانیم از این بیماری‌ها پیش‌گیری کنیم.

گفتنی است؛ درمانگاه تخصصی داخلی جهاد دانشگاهی مشهد (با گرایش هپاتیت و بیماری‌های کبدی) در میدان ده دی، خیابان رازی غربی، جنب آزمایشگاه مرکزی جهاددانشگاهی مشهد واقع است.