سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 11 شهريور 1396 کد خبر:2383 تعداد بازدید:

کتاب " بسترسازی تحقق توسعه حمل و نقل محور " منتشر شد

اشتراک گذاری

پانصد و چهل و ششمین کتاب انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی با عنوان "بسترسازی تحقق توسعه حمل و نقل محور" منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، این کتاب اثر کری کورتیس، جان ال رنه و لوکابرتولینی است که توسط دکتر محمدرحیم رهنما، استاد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری دانشگاه فردوسی مشهد و شیرین صباغی آبکوه، پژوهشگر گروه توسعه پایدار شهری و منطقه‎ای جهاددانشگاهی خراسان رضوی ترجمه شده است.

در پیشگفتار مولفین این کتاب که در 328 صفحه، 5 بخش و 19 فصل سازماندهی شده است؛ آمده است که هدف این کتاب، تمرکز بر شیوه برنامه‌ریزی شهری پیرامون حمل و نقل پایدار می‌باشد؛ یعنی توسعه حمل و نقل محور عملا چگونه اجرا شود. همکاری‌های بسیار خوبی در این زمینه وجود دارند که از شایستگی‌های توسعه حمل و نقل محور حمایت می‌کنند و توضیح می‌دهند که مفهوم چیست، اما تعداد کمی هستند که تلاش دارند در رابطه با شیوه بسترسازی تحقق آن راهنمای مقامات و حامیان باشند.

هدف ما در این کتاب این است که از طریق نشان دادن مطالعات موردی اجرا شده، الهام بخش این گروه باشیم. در هر مورد، از نویسندگان خواسته‌ایم عناصری را که باعث می‌شوند توسعه حمل و نقل محور محقق یابند استخراج نمایند. هدف از استخراج این عناصر به طور یکجا در فصل آخر، ارائه درس‌هایی با ارزش بیشتر می‌باشد.

در شهرهای ما نیاز به دستیابی به حمل و نقل پایدار همیشه حائز اهمیت است، زیرا ما با نگرانی‌های توامان به نقطه اوج رسیدن مصرف نفت و گرم شدن کره زمین مواجه هستیم. علاوه بر این، توسعه حمل و نقل محور یک استراتژی مهم برای افرادی است که به دنبال جایگزین‌هایی برای هزینه بالای  سفر با اتومبیل هستند. در حالی که هر کسی در مورد توسعه حمل و نقل محور صحبت می‌کند، موانع بسیاری برای اجرای آن وجود دارد.

کتاب ما به دنبال شناسایی این نکته است که این موانع چه هستند و چگونه بر آنها غلبه شود تا توسعه حمل و نقل محور به صورت عملی و روز مره اتفاق افتد.

همچنین در بخشی از پیشگفتار مترجمین این کتاب آمده است که با توجه به نو بودن مباحث توسعه حمل و نقل محور در ایران و کمبود منابع در این زمینه، امید است ترجمه این کتاب گامی هر چند کوچک، اما موثر در بر طرف نمودن خلا علمی رشته‌های مرتبط با علوم شهری( از جمله برنامه‌ریزی شهری، طراحی شهری، معماری شهری، مدیریت اجرایی، دستگاه‌های اجرایی، شهرداری ها و...) باشد.

علاقمندان می‌توانند جهت خرید این کتاب به فروشگاه‌های معتبر سراسر کشور یا به درگاه اینترنتی www.jdmpress.com مراجعه و یا تلفن 38842230 دفتر پخش انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد تماس حاصل نمایند.