سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

سه شنبه ، 18 مهر 1396 کد خبر:2434 تعداد بازدید:

رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان‌رضوی: امام‌(ره) توانست قرائتی تازه از اسلام ارائه دهد

اشتراک گذاری

رییس جهاددانشگاهی خراسان‌رضوی گفت: حضرت امام(ره) به عنوان یک شخصیت ممتاز و پرورش یافته مکتب تشیع و به عنوان یک چهره تاریخ‌ساز، توانست قرائتی تازه از دین اسلام ارائه دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر سیدعلی اکبر شمسیان، امروز 18 مهرماه در آیین افتتاحیه هفتمین دوره اردوی فرهنگی - آموزشی طریق جاوید که در سالن اجتماعات اداره‌کل تبلیغات اسلامی خراسان‌رضوی برگزار شد، اظهار کرد: حضرت امام(ره) توانست اسلام استحاله شده که به عنوان دین کهنه‌پرستی و تحجر و سرشار از خرافات و سازش کار با ظالمان، ستمگران و دیکتاتوری داخلی و خارجی و تامین کننده خواسته‌های دشمنان و چپاولگران شده بود بر ملا و اسلام ناب را که میراث گوهر بار نبی اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) بوده به عنوان دینی آزادی بخش، انسان ساز، انقلابی و ترقی‌خواه برای جهانیان بازتعریف نماید.

وی ادامه داد: این انسان استثنایی که تمام دوران زندگی‌اش در تلاش خستگی ناپذیر، مبارزه بی پایان، مقاومت و ایستادگی در راه آرمان و اهداف اسلامی بوده، هیچ هدفی جز رضایت خداوند متعال دنبال نمی‌کرد و الگویی جز قرآن کریم و نبی اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) نداشته است. 

شمسیان با بیان اینکه اکنون جا دارد که همواره در همه عرصه‌ها و نسل‌ها، اندیشمندان و عالمان متعهد و علاقمند به سرنوشت بشر، پیرامون زندگی و شخصیت این انسان تاریخ‌ساز به بحث و گفت‌وگو بنشسینند، عنوان کرد: بر همین اساس با روشن‌تر شدن ابعاد شخصیتی و افکار ایشان برای مشتاقان و علاقمندان، چراغ اندیشه ایشان نیز همواره روشن و راهنمای رهروان این راه پر رهرو شود.

رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان‌رضوی افزود: برگزاری این اجتماع فرهنگی ارزشمند نیز اقدامی در همین راستا است که همه ما، شما، مشتاقان، دانشجویان علاقمند و نسل جوان انقلابی  بتوانید و بتوانیم با پیروی از آرمان‌های امام(ره)، آینده‌ای روشن را برای زندگی فردی و اجتماعی خود رقم بزنیم.

وی خاطرنشان کرد: جهاددانشگاهی به عنوان مولود انقلاب و جهادگران دانشگاهی و همچنین به عنوان فرزندان معنوی آن امام(ره) بر خود می‌بالند که بتوانند در تبیین اندیشه این شخصیت و ترویج آن گام بردارند و ایجاد مرکزی به عنوان مرکز فرهنگی-دانشجویی امام(ره)، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی ابتکاری ارزشمند و ماندگار از سوی این نهاد انقلابی در جهت معرفی شخصیت امام(ره) است که خوشبختانه توانسته اقدامات ارزشمندی را در طی سال‌های گذشته به انجام برساند.

شمسیان در بخش دیگری از گفته‌های خود زندگی امام(ره) را سرشار از آموزه هایی دانست که ریشه قرآنی دارد و  می‌تواند چراغ راه نسل‌های امروز و آینده است.

وی اظهار کرد: انس با قرآن، دعا و لذت از عبادت، عشق و دلدادگی به نبی اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع)، اهتمام ویژه به خودسازی به عنوان اولویت اول بندگی و هرگونه فعالیت اجتماعی، عشق به مردم به ویژه محرومان و مستضعفان، ظلم ستیزی و ایستادگی در برابر مستکبران، ساده زیستی، صداقت و صراحت در رفتار و گفتار، شجاعت و دلیر بودن، تواضع و فروتنی، مشورت پذیر بودن، اعتقاد ویژه به جوانان، منظم و قانونمند بودن، برای خود چیزی نخواستن و استفاده مناسب از حداکثر فرصت‌ها و احترام به والدین و خانواده و... از جمله ویژگی‌های شخصیتی امام(ره) است که می‌تواند موضوع بحث محافل و مجالس علمی و مذهبی شود.

دانشگاه نیازمند تبیین آزادانه اندیشه‌های امام(ره) است

 شمسیان افزود: در فضای پر التهاب امروز جهان و موقعیت حساس منطقه‌ای و داخلی، جامعه دانشگاهی بیش از هر چیز نیازمند تبیین آزادانه اندیشه امام خمینی(ره) است.

وی عنوان کرد: عشق و دلدادگی و شیفتگی مردم ایران اسلامی و بلکه مسلمانان و آزادگان جهان به حضرت امام(ره) داستان پر دامنه و مسئله‌ای فرا ملی، فرا نژادی و فرا مذهبی است که حکایت از وجود عناصری فرا زمانی و فرا مکانی در شخصیت ممتاز و متفاوت آن روح بزرگ و نادر دارد، با توجه به اینکه تاریخ ایران بلکه منطقه و جهان را از آرا عقاید، اقدامات و تصمیمات خود متاثر و متعجب کرده است.  

رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان‌رضوی عنوان کرد: امروزه کدام اندیشمند و یا کدام انسان آگاه به مسائل روز جهانی در اقصی نقاط این کره خاکی می‌توان یافت که نام او را نشنیده و با آرای او حداقل آشنایی نداشته باشد.

شمسیان با بیان اینکه قطعا برای من و صحبت پیرامون این چنین شخصیت تمام نشدنی کار آسانی نبوده و نخواهد بود و تنها ادای دین به پیشگاه رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی بوده، تصریح کرد: امیدواریم توفیق پیروی از راه آن حکیم فرزانه که امروز در پیروی از راه مقام معظم رهبری نهفته است برای هم ما میسر شود. و این امر محقق نخواهد شد، مگر آنکه همه ما ایمان به خدا، ایمان به راه انتخاب شده و ایمان به پیروزی داشته باشیم.