سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

پنج شنبه ، 20 مهر 1396 کد خبر:2457 تعداد بازدید:

با همت موسسه آموزش عالی و مرکز علمی کار جهاد دانشگاهی کاشمر؛ اولین مدرسه کارآفرینی در کاشمر تأسیس می‌شود

اشتراک گذاری

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، در حاشیه اولین کارگاه کارآفرینی اشتغال که با همت جهاد دانشگاهی برای بانوان تسهیل‌گر روستاها در محل این موسسه دانشگاهی برگزار شد، با بیان اینکه دفتر کارآفرینی از سال 95 در شهرستان راه‌اندازی شده است، افزود: اکنون در تلاش هستیم تا در موسسه جهاد دانشگاهی و مرکز علمی کاربردی دفاتر کارآفرینی و نوآوری را راه‌اندازی کنیم.

وی با اعلام اینکه با پیگیری‌های انجام شده دفتر کارآفرینی در محل جهاد دانشگاهی راه‌اندازی و حکم‌های لازم صادر شده است، اظهار کرد: در ابتدای راه‌اندازی این دفتر به دنبال بررسی مشکلات فارغ‌التحصیلان، دانشجویان و تحقیقات میدانی در خصوص بازار کار به خصوص در منطقه ترشیز هستیم.

قدوسی با بیان اینکه هرچند در ابتدای شروع به کار دفتر کارآفرینی با چالش‌هایی مواجه بودیم اما با برنامه‌ریزی‌های انجام شده نتایج خوبی به دست آمده است، بیان کرد: تاکنون در زمینه کارآفرینی بیش از 15 کارگاه برگزار کرده‌ایم و به چندین شرکت مشاوره کارآفرینی و بازاریابی داده‌ایم.

وی با اعلام اینکه در سال گذشته و امسال به‌عنوان یکی از بهترین غرفه‌های کارآفرین در واحد استان و کشور معرفی شده‌ایم، به برگزاری اولین کارگاه کارآفرینی اشتغال که متولی آن جهاد کشاورزی است اشاره کرد و گفت: این برنامه برای زنان روستایی با هدف توسعه مشاغل خانگی برگزار شده است.

مسئول دفتر کارآفرینی موسسه آموزش عالی و مرکز علمی کار جهاد دانشگاهی کاشمر با اشاره به اینکه ابتدا مقرر شد موسسه جهاد دانشگاهی تدریس این کارگاه‌ها را بر عهده بگیرد، افزود: اکنون این جلسات در جهاددانشگاهی برگزار می‌شود تا شرکت‌کنندگان از موضوعات علمی هم برخوردار و بهره‌مند شوند.

وی با اعلام اینکه این کارگاه طی سه روز برگزار شده است، افزود: در تلاش هستیم در روستاها مشاغل خانگی را شناسایی و برای رفع مشکلات راهکارهای مناسبی را ارائه دهیم.

وی با اعلام اینکه این اولین کار مشترک موسسه جهاد دانشگاهی با جهاد کشاورزی است، اظهار کرد: تاکنون 15 کارگاه شامل گل محمدی، گیاهان دارویی، حسابداری و ... توسط موسسه جهاد دانشگاهی برگزار شده است.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت به‌خوبی ورود کرده است، عنوان کرد: در بخش گیاهان دارویی برای ارتقاء سطح علمی عطاران و دست‌اندرکاران گیاهان دارویی و فروش کارگاه‌هایی برگزار شده است.

مسئول دفتر کارآفرینی موسسه آموزش عالی و مرکز علمی کار جهاد دانشگاهی کاشمر با بیان اینکه بانوان تسهیل گر نمونه بسیاری در شهرستان داریم که در سطح استان و کشور مطرح هستند، بیان کرد: متأسفانه تاکنون سوغات کاشمر و گیاهان دارویی کاشمر به‌خوبی معرفی نشده است.

وی با اشاره به اینکه هرچند می‌توانیم در خصوص گیاه ریواس در کشور حرفی برای گفتن داشته باشیم ولی شهرهای هم‌جوار این کار را زودتر انجام داده و به نام خود به ثبت رساندند، گفت: در فراوردهای انگور از جمله شیره انگور نتوانسته‌ایم به نام کاشمر ثبت ملی کنیم.

قدوسی با بیان اینکه محصولات منطقه از جمله دوشاب، سرکه و سایر محصولات مثل رب انار، زعفران و ریواس را نتوانسته‌ایم به‌خوبی  معرفی کنیم، عنوان کرد: به‌رغم اینکه بزرگ‌ترین بادامستان دیم کشور را داریم ولی خشکبار منطقه مهجور مانده و نتوانسته‌ایم به‌خوبی معرفی کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در راستای رفع مشکلات در تلاش برای تأسیس مدرسه کارآفرینی در منطقه هستیم، عنوان کرد: با راه‌اندازی این مدرسه در تلاش هستیم تا برای اشتغال و مهارت افزایی دانش آموزان و دانشجویان انگیزه ایجاد کنیم.

قدوسی با بیان اینکه در تلاش هستیم تا مدرسه کارآفرینی را بومی‌سازی شده کنیم، بیان کرد: با توجه به پتانسیل‌های منطقه ترشیز تلاش می‌کنیم مدرسه، دانش، فن و مهارت را بومی‌سازی کنیم که بتوانیم از این طریق به محصولات و مردم منطقه کمک کنیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون طرح این مدرسه نوشته شده و با مدیریت جهاد دانشگاهی راه‌اندازی کنیم، افزود: این مدرسه در محل موسسه جهاد دانشگاهی و یا سطح شهر عملیاتی و تأسیس خواهد شد.

قدوسی با اشاره به اینکه در جهاد دانشگاهی رشته‌های باغبانی، گیاه‌پزشکی و گیاهان دارویی و رشته‌های بسیاری دیگری تدریس می‌شود، گفت: سعی شده دانشجویان نیز در این کارگاه‌ها حضور پیدا کنند.