سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 22 مهر 1396 کد خبر:2459 تعداد بازدید:

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی: سستی در اخلاق، هزینه زندگی در جامعه را افزایش می‌دهد

اشتراک گذاری

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی گفت: سست شدن اخلاق و آنچه که برخی‌ها از آن به عنوان شکاف بین تربیت اخلاقی و عمل اخلاقی یاد می‌کنند، هزینه زندگی در جامعه و حکومت‌داری را افزایش می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر سعید پورعلی روز گذشته 21 مهرماه در آئین اختتامیه هفتمین اردوی فرهنگی- آموزشی طریق جاوید که در محل اداره‌کل تبلیغات اسلامی خراسان‌رضوی برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: هر اندازه جامعه ما اخلاقی‌تر شود، جامعه انسانی‌تری خواهیم داشت و هر اندازه اخلاق در این جامعه برجسته‌تر شود، انسجام اجتماعی و تلطیف روابط اجتماعی بهتر و قوی‌تری را به همراه خواهد داشت.

وی ادامه داد: چه اتفاقی در جامعه ما رخ داده که بیشتر از اخلاق صحبت شده، اما کمتر با عمل اخلاقی روبرو هستیم. در همه نظرسنجی‌ها و پیمایش‌هایی که در چند سال اخیر به انجام رسیده‌است، شکاف ذکر شده روزبه روز در حال تقویت شدن است، بدین معنا که بین دانسته‌های اخلاقی و نیز بین عمل‌های اخلاقی ما فاصله افتاده، جامعه‌ای انسانی‌تر می‎تواند اداره شود که قلمرو‌های قانون و حقوق آن که قلمروهای زندگی اجتماعی است، روبه روز در نتیجه فرآیندهای جامعه‌پذیری و آموزش بتواند خود را به قلمروی باورها و اخلاق‌ها منتقل کند.

پورعلی با بیان اینکه این شکاف، شکافی است که زندگی ما را نامطمئن، جامعه ما را پرخطر و حکومت‌داری را گران و پرهزینه می‌کند، تصریح کرد: به همین دلیل باید در خصوص علل بروز این شکاف و راه‌های برون‌رفت از آن بحث‌هایی مطرح شود.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی خاطرنشان کرد: شاید یکی از  دلایلی که اردوی «طریق‌جاوید» در سال جاری به نام «اخلاق» رقم خورد به این دلیل بود که احساس شد زندگی اخلاقی جامعه نیاز به بازنگری، بررسی دغدغه و حتی اعلام خطر دارد.

 وی افزود: امید است در رسانه‌ها، مجامع علمی، در نشست‌های تخصصی و در حرکت‌های دانشجویی به این نکته توجه شود که اگر قانون مبنای زندگی است، اما اخلاق نیز برای زندگی ما باید رنگ برجسته‌تر و پررنگی داشته باشد.

پورعلی عنوان کرد: امید است این اردو قدمی برای پرداختن به این دغدغه‌ها که دغدغه ما در جهاددانشگاهی ، دغدغه اندیشمندان در مجموعه‌های دانشگاهی و  همچنین جریان‌های دانشجویی است باشد، چرا که شعب آن نیز در قالب آسیب‌های اجتماعی مشاهده می‌شود و بخشی از آن به شکاف موجود برمی‌گردد.