سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 29 مهر 1396 کد خبر:2484 تعداد بازدید:

رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی عنوان کرد؛ روند افزایشی مرگ و میر ناشی از هپاتیت‌های ویروسی

اشتراک گذاری

رییس سازمان  جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: اگرچه مرگ و میر ناشی از بیماری‌‌های واگیر کاهش یافته، اما مرگ ناشی از هپاتیت‌های ویروسی افزایش یافته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان  جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر سیدعلی اکبر شمسیان، امروز 27 مهر در آیین افتتاح چهارمین کنفرانس هپاتیت C از پیشگیری تا حذف و ریشه کنی که در محل تالار فردوسی مجتمع دکتر علی شریعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، افزود: در حال حاضر هپاتیت‌های ویروسی هفتمین علت کلی و اولین علت عفونی مرگ و میر در جهان به شمار می‌رود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر سالانه نزدیک به 900 هزار نفر  مرگ ناشی از هپاتیت B و 400 هزار نفر مرگ ناشی از هپاتیت C رخ می‌دهد و این بدان معناست که در هر 24 ثانیه یک نفر بر اثر هپاتیت در  جهان می‌میرد.

وی با اشاره به اینکه 2/2 درصد از جمعیت عمومی کشور معادل یک میلیون و 700 هزار نفر مبتلا به هپاتیت B می باشند، ادامه داد: البته این میزان با واکسیناسیون هپاتیت B در سال 72 با یک روند کاهشی به 1/3 درصد در حال حاضر رسیده است.

به گفته رییس سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، 80 درصد هپاتیت C از خون پاک نمی‌شود و به مزمن تبدیل می‌گردد که نتیجه آن آسیب شدید کبدی و نارسایی کبد خواهد بود.

دکتر شمسیان به تحقیق انجام شده توسط سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی اشاره و تصریح کرد: بر اساس این تحقیق، 1/4 درصد از جمعیت عمومی مشهد مبتلا به هپاتیت B  و 0/4 درصد نیز مبتلا به هپاتیت C بودند که این میزان از میانگین کشور پایین‌تر می‌باشد.

وی رویکرد پیشگیری مثبت در ریشه کنی بیماری هپاتیت C را بسیار تاثیرگذار دانست و گفت: با افزایش آگاهی مردم، راهکارهای کاهش خطر ابتلا در گروه‌های پر خطر، تشخیص ساده و ارزان، داروهای ارزان و در دسترس همگان، اصلاح  نظام جمع‌آوری اطلاعات و کمک انجمن‌های حمایتی و خیران سلامت بیماری هپاتیت C تا سال 1410 در کشور ریشه کن خواهد شد.