سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 29 مهر 1396 کد خبر:2486 تعداد بازدید:

وجود قریب به 190 هزار مبتلا به بیماری هپاتیت C در کشور

اشتراک گذاری

رییس شبکه هپاتیت ایران از وجود قریب به 190   هزار مبتلا به بیماری هپاتیت C در کشور خبر داد و گفت: در 65 درصد افراد، بیماری هپاتیت تشخیص داده نشده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر سید موید علویان امروز 27 مهر در آیین افتتاح چهارمین کنفرانس هپاتیت C از پیشگیری تا حذف و ریشه کنی که در محل تالار فردوسی مجتمع دکتر علی شریعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار شد، افزود: در معتادان تزریقی، در افراد پرخطر جنسی، انتقال خون و از طریق مادر به جنین بیماری هپاتیت C انتقال می‌باید.

وی با تاکید بر اینکه شیوع هپاتیت C در ایران بسیار کم است، ادامه داد: یکی از دلایلی که این بیماری در کشورمان با شیوع کمتر است به دلیل برنامه‌های کنترلی برای این بیماری بوده است.

وی در ادامه یادآور شد: اجرای برنامه‌هایی نظیر کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد در کشور منجر به این شده است تا شیوع هپاتیت C در کشور نسبت به دنیا کاهش یابد.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، در طی 10 سال گذشته بیش از 10 هزار نفر از مبتلایان به بیماری هپاتیت Cدر ایران درمان شده‌اند.

دکتر علویان راه‌اندازی کمپین‌های دانشجویی برای اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مردم نسبت به بیماری هپاتیت C را موثر دانست و تاکید کرد: اینگونه کمپین‌ها باید در اماکن حساس و پر خطر راه‌اندازی شوند.

رییس شبکه هپاتیت ایران در ادامه بیان داشت: نباید به هپاتیت C نگرش تخصصی و فوق تخصصی داشت و باید پزشکان عمومی و خانواده را نیز درگیر این بیماری کرد چرا که اگر به صورت تخصصی و فوق تخصصی به این بیماری بنگریم حذف آن امکانپذیر نخواهد بود.

دکتر علویان به گران بودن مداوان درمان هپاتیت C در دنیا اشاره و خاطرنشان کرد: با این وجود هزینه درمان این بیماری در ایران در حال حاضر در حدود 5 میلیون ریال است.