سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 29 مهر 1396 کد خبر:2505 تعداد بازدید:

در مؤسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی مشهد؛ مراسم تعزیه‌خوانی ویژه شهادت حضرت علی اکبر(ع) برگزار شد

اشتراک گذاری

مدیر هیئات مذهبی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی با اشاره به برگزاری مراسم تعزیه‌خوانی ویژه شهادت حضرت علی اکبر(ع) در مؤسسه آموزش عالی جهاد دانشگاهی مشهد ، عنوان کرد: این مراسم به مناسبت فرارسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) طبق روال هر سال برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی،  مجید خسروان، ضمن اشاره به فعالیت‌های هیئات مذهبی این دفتر در سراسر کشور در ایام محرم و صفر و فاطمیه، عنوان کرد: یکی از برنامه‌های این دفتر مراسم تعزیه‌خوانی است که به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) طبق روال هر سال برگزار می‌شود که با استقبال خوبی از سوی دانشجویان دانشگاه جامع علمی و کاربردی مواجه شده است.

وی با اشاره به اینکه مراسم تعزیه‌خوانی ویژه شهادت حضرت علی اکبر(ع) تاکنون در شش مرکز فعال دانشگاهی در مشهد اجرا شده است، بیان کرد: این مراسم در استان‌هایی همچون البرز، همدان، قزوین، هرمزگان، یزد و خراسان جنوبی نیز برگزار شده است.

خسروان با بیان اینکه در تعزیه از اشعار و منابع معتبر استفاده می‌شود، عنوان کرد: اجرای تعزیه توسط عوامل مختلفی همچون کارگردان یا همان معین‌البکاء، موافق‌خوان، مخالف‎خوان، شهادت‌خوان، امام‌خوان، جوان‌خوان، بچه‌خوان و گروه شیپور و طبل و ... انجام می‌شود.

مدیر هیئات مذهبی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه جامع علمی ـ کاربردی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۹۳ تاکنون بیش از صد مراسم تعزیه‌خوانی در دانشگاه جامع علمی و کاربردی سراسر کشور اجرا شده است، اظهار کرد: اجرای تعزیه با استقبال بسیار زیاد اساتید و دانشجویان مواجه شده است و ما درخواست‌های زیادی برای اجرای این مراسم در مراکز خارج از دانشگاه دریافت کرده‌ایم.

خسروان از برگزاری دوره‌های آموزشی تعزیه‌خوانی در دانشگاه خبر داد و گفت: این کلاس‌های تعزیه‌خوانی به صورت حرفه‌ای و کارگاهی برگزار خواهد شد که دانشجویان متقاضی می‌توانند به صورت رایگان از این آموزش‌ها استفاده کنند.
وی افزود: علاوه بر دوره‌های آموزشی تعزیه‌خوانی در سال جاری، کلاس‌های مداحی و کارگاه‌های هیئت‌داری نیز برگزار خواهد شد؛ همچنین سفر به عتبات عالیات و برگزاری سوگواره فاطمی از دیگر برنامه‌های دفتر نهاد رهبری است.

وی در ادامه گفته‌های خود از اجرای مراسم تعزیه در پنج شب متوالی در مرز شلمچه خبر داد و عنوان کرد: تعزیه شهادت حضرت علی اکبر(ع)، تعزیه شهادت حضرت عباس(ع)، تعزیه شهادت امام حسین(ع)، تعزیه شهادت حر بن یزید ریاحی و تعزیه خرابه‌های شام در موکب دانشگاه علمی ـ کاربردی در ایام اربعین حسینی(ع) برای زائران از برنامه‌های تدارک دیده شده است.