سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 04 آذر 1396 کد خبر:2754 تعداد بازدید:

روز کتاب‌گردی؛ معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد: مطالعه کلاسیک کتاب بینش‌بخش است

اشتراک گذاری

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: مطالعه کلاسیک کتاب به معنای مطالعه کامل یک کتاب کاغذی، برای خواننده امری بینش‌بخش به شمار می‌رود.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مهدی ابراهیمی، صبح امروز دوم آذر ماه مصادف با روز کتاب‌گردی در جریان بازدید از فروشگاه کتاب جهاددانشگاهی اظهار کرد: در خصوص کتاب دو نگاه کلی وجود دارد، یکی نگاه به کتاب به عنوان مجموعه داده‌هایی است که در یک جا جمع‌آوری شده و نام این مجموعه داده‌ها را کتاب گذاشته‌ایم.

 

وی با بیان اینکه تکونولوژی امروزه به ما کمک می‌کند که به این داده‌ها ساده‌تر دست پیدا کنیم، عنوان کرد: محقق، استاد و دانشجو امروز پشت رایانه می‌نشیند و مطالبی که باید با ورق زدن پیدا کند به راحتی با یک دکمه جست‌وجو پیدا می‌کند؛ این ارتباط با کتاب، ارتباط با داده‌های درون کتاب است.

 

معاون فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه نقش استاد در این زمینه شفاف و روشن است، ابراز کرد: یک استاد به میزانی که توانمندی دریافت این داده‌ها را دارد می‌تواند آن‌ها را به دانشجو هم انتقال دهد. 

 

 معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه ارتباط با کتاب می‌تواند شکل دیگری هم داشته باشد، عنوان کرد: در این شکل باید نگاه سنتی‌تری نسبت به کتاب داشته باشیم و تکنولوژی در این نگاه نمی‌تواند بتواد جای مجموعه کاغذی کتاب را بگیرد.

 

وی افزود: نگاه دوم به کتاب و کتاب‌خوانی این است که برای به دست آوردن دیدگاه وارد کتاب می‌شویم و وقتی می‌خواهیم کتاب رمان بخوانیم می‌خواهیم یک مجموعه از اطلاعات را در کنارهم قرار دهیم که در این بین ارتباطی علمی و عاطفی برقرار می‌شود.

 

دکتر ابراهیمی ادامه داد: یکی از روش‌های ارتباطاتی مهم ما با کتاب در زمینه دوم است زیرا در این زمینه ما شاهد مجموعه‌ای هستیم که به ما نگرش و بینش می‌دهد و این بینش‌ها در کنار یکدیگر باعث رشدو ارتقای شخصیت ما می‌شود.

 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: این مهم فقط از طریق مطالعه کلاسیک ایجاد می‌شود و باعث از بین نرفتن شکل سنتی کتاب یعنی کتاب کاغذی نیز خواهد شد.

 

وی اضافه کرد: خواندن در جامعه امروز افزایش پیدا کرده است اما کتاب‌خوانی به معنی نگاه دوم مسیر دیگری را پیموده و نگاه ما در این حوزه نیازمند تجدیدنظر است.

 

ابراهیمی عنوان کرد: اساتید دانشگاه می‌توانند در این مسیر بسیار تاثیرگذار باشند زیرا اگر استاد دانشجو را تشویق کند، این تشویق تاثیرگذار خواهد بود البته به شرط انکه خود استاد نیز مطالعه کافی را داشته باشد.

 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: متاسفانه یکی از کمبودهای مبلغان دینی ما ضعف ادبیات ارتباطی آنان است و موجب شده که برخی از برداشت‌های این افراد از مسائل کامل نباشد؛ امری که مطالعه چند کتاب و منبع مختلف در یک حوزه به خوبی می‌تواند آن را برای فرد ایجاد کند.