سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 04 آذر 1396 کد خبر:2758 تعداد بازدید:

روز کتاب‌گردی؛ رئیس دانشگاه فردوسی مشهد: کتاب میراث دانش بشری و عصاره تفکر بشر است

اشتراک گذاری

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: کتاب میراث دانش بشری و عصاره تفکر بشر است و هر فرد وقتی بخواهد در زمینه‌های مختلف بر دانسته‌های خود بیافزاید به جز کتاب راهی ندارد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر محمد کافی، صبح امروز، دو آذرماه در بازدید از فروشگاه کتاب شماره دوجهاد دانشگاهی به مناسبت دوم آذر ماه روز کتاب‌گردی، در محل این فروشگاه گفت: جهاد دانشگاهی هرکجا که خلا احساس کرده، جهاد گرانه حضور پیدا کرده که یکی از آن‌ها در حوزه نشر و کتابفروشی است.

 

وی با بیان اینکه جهاددانشگاهی با حفظ معیارها و ارزش‌ها توانسته خدمات ارزنده‌ای در چندین دهه به جامعه دانشگاهی کشور ارائه کند، عنوان کرد: ما در حوزه‌های مختلف سعی داشتیم هم تراز دانشگاه فردوسی فعالیت ارائه کنیم و تنها حوزه‌ای که ورود پیدا نکردیم بحث کتابفروشی است زیرا اعتقاد داریم این وظیفه را جهاددانشگاهی بهتر از دانشگاه انجام می‌دهد.

 

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در دانشگاه فردوسی باید با هماهنگی جهاد دانشگاهی صورت گیرد، عنوان کرد: امروز دانشگاهیان ما کمتر مطالعه نمی‌کنند بلکه روش خواندن آنان تغییر کرده و به جای ورق زدن کتاب به راحتی به وسیله رایانه به مطلب مورد نیاز دست پیدا می‌کنند. 

 

کافی با اشاره به اینکه نشر کتاب مهجور است، تصریح کرد: جهاددانشگاهی باید در حوزه تکنولوژی کتابخوانی نیز ورود پیدا کند زیرا این امر به بازار نشر و فرآیند کتاب‌خوانی کمک می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه سلیقه‌های مختلف به کتاب مراجعه می‌کنند، بیان کرد: بازار نشر در حوزه سرگرمی هم باید ورود کند زیرا بازار کتاب و نشر دچار فراز و نشیب می‌شود ولی بخشی از میراث بشر است و حفظ خواهد شد. 

 

کافی با بیان اینکه باید از ابزارها و روش‌های جدیدی استفاده کنیم که مطالعه را تسهیل کند، تشریح کرد: دانشگاه هم با همین سیاست که نشر، کتاب و کتابخوانی در  اولویت اول محسوب می‌شود در امر کتابخوانی ورود پیدا کرده است.

 

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با تاکید بر اینکه جهاددانشگاهی به موازات نشر سخت افزاری در حوزه نشر مجازی ورود پیدا کند، تصریح کرد: در دوره‌ای که جنس بدل وارد بازار می‌شود جهاددانشگاهی توانسته به خوبی کیفیت کار خود را در حوزه نشر حفظ کند.

 

وی در خصوص بودجه‌ای که‌ دانشگاه به کتاب اختصاص می‌دهد، گفت: بودجه دانشگاه برای خرید کتاب سال به سال اضافه می‌شود و در سالیان اخیر درخواستی نبوده که برای خرید کتاب از جانب ما رد شود.