سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 04 آذر 1396 کد خبر:2796 تعداد بازدید:

/کتاب و کتاب‌خوانی/ رئیس شورای شهر مشهد: پاتوق مرکزی کتاب مشهد ایجاد می‌شود

اشتراک گذاری

رئیس شورای شهر مشهد گفت: برای رشد فرهنگ کتاب‌خوانی نیازمند پاتوق مرکزی کتاب در مشهد هستیم و لذا چنین مرکزی ایجاد خواهد شد.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، محمدرضا حیدری، در جریان بازدید از فروشگاه کتاب شماره یک جهاددانشگاهی به مناسبت دوم آذر ماه روز کتاب‌گردی، گفت: موضوع کتاب و کتابخوانی اجزا و عوامل زیادی دارد در موضوع فرهنگ کتابخوانی و مطالعات به عنوان یک شاخصه فرهنگی برآوردها متفاوت است.

 

وی با بیان اینکه از نظر برخی سرانه مطالعه در مشهد پایین است، عنوان کرد: در مجموع شرایط مطلوبی در حوزه کتاب و کتابخوانی وجود ندارد و برای نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی باید تلاش کرد زیرا ما در حوزه کتاب کمبود نداریم و مشکل برسر نبود فرهنگ کتابخوانی است.

 

حیدری با اشاره به اینکه توسعه فرهنگ مجازی، عصر جدیدی در دنیای دیجیتال است، ابراز کرد: این فضا وقت زیادی را از افرد می‌گیرد اما همین فضا می‌تواند الگوهای خوبی را به جامعه ‌وارد کند ولی نهایتا هیچ چیز جای کتاب را نمی‌گیرد.

 

رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه شهرداری و شورای شهر می‌توانند بسترساز فرهنگ کتابخوانی باشند، تصریح کرد: با استفاده از ابزارهای مختلف باید فرهنگ کتابخوانی را در بین مردم باب کرد.

 

وی با تأکید بر اینکه مشهد نیازمند نمایشگاه دائمی کتاب است، تشریح کرد: شورای شهر تلاش خواهد کرد که یک پاتوق مرکزی برای کتاب به وجود آورد که البته در کنار کتاب باید فرهنگ گردشگری هم وجود داشته باشد.

 

حیدری با بیان اینکه امروزه باید فضای کتاب و کتابخوانی را به سوی فضای تلفیقی برد، عنوان کرد: فضا باید به گونه‌ای باشد که در کنار آن تفریح و بازی هم وجود داشته باشد لذا در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی انجام خواهیم داد.

 

رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه باید از فرهنگ کتاب و کتابخوانی با همکاری سایر ارگان‌ها حمایت کرد، تصریح کرد: باید در فضاهای عمومی به کتاب بیشتر توجه کرد تا سرانه مطالعه در ایران همانند برخی از کشورها بالا رود.

 

وی با اشاره به اینکه فرهنگ کتاب و کتابخوانی به تعاملات اجتماعی نیز بهبود می‌بخشد، بیان کرد: هرفرد باتوجه به نیازهای شخصی خود به مطالعه نیاز دارد و ما در حوزه تخصصی نیز باید سعی کنیم از محصول مطالعاتی دیگران نیز استفاده کنیم.