سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 16 دي 1396 کد خبر:3037 تعداد بازدید:

توسط گروه پژوهشی ریزسازواره‌های صنعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی؛ کارگاه کشت و پرورش ریزجلبک‌ها و کاربردهای آن برگزار شد

اشتراک گذاری

توسط گروه پژوهشی ریزسازواره‌های صنعتی پژوهشکده بیوتکنولوژی صنعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی، کارگاه کشت و پرورش ریزجلبک‌ها و کاربردهای آن برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، مریم عامری با بیان این مطلب افزود: این کارگاه به منظور آشنایی و بررسی پتانسیل های مختلف کشت و پرورش جلبک‌‎ها در ایران و استفاده از آن ها در صنایع مختلف نظیر آبزی پروری، غذایی و دارویی و آرایشی و بهداشتی برای اولین بار در مشهد برگزار شده است.


عضو هیات علمی گروه پژوهشی ریز سازواره های صنعتی پژوهشکده بیوتکنولوژی صنعتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی استفاده از پساب  مزارع پرورش آبزیان را به عنوان بستر کشت مهیا برای ریز جلبک‌ها بر شمرد و بیان کرد: جلبک تولیدی حاصل از این روش قابلیت استفاده در مکمل‌های غذایی و خوارک دام و طیور را خواهد داشت.


وی تنوع اقلیمی به ویژه دریای جنوب و دریاچه ارومیه را از فرصت های تولید جلبک در ایران ذکر نمود و تصریح کرد: با یک بستر ساده کشت در دریای جنوب می‌توان اقدام به تولید و صادرات جلبک نمود.


به گفته وی، در حال حاضر نیروهای بومی در دریای جنوب اقدام به کشت جلبک نموده‌اند ولی صنعتی که به این موضوع ورود پیدا کند را تا کنون در کشور نداشته‌ایم.


وی به اشتغالزایی بالا در زمینه کشت و فرآوری جلبک در کشور اشاره کرد و گفت: مهمترین بحث در استفاده از جلبک‌ها، فراوری آن‌ها می‌باشد و با توجه به هزینه بالا در این زمینه، قطعا باید دولت و همچنین بخش خصوصی حمایت‌های لازم را در این خصوص داشته باشند.


عامری یکی دیگر از کاربرد جلبک‌ها را در زمینه مکمل‌های غذایی به عنوان یک پروتئین برای انسان‌ها بر شمرد و ادامه داد:  در حال حاضرب سیاری از مکمل‌های غذایی و دارویی که از جلبک تولید شده‌اند به کشور وارد می‌شود و این در صورتی است که با توجه به پتانسیل‌های موجود در کشور و فرآوری می توانیم به صادر کننده این مکمل‌ها  در منطقه تبدیل شویم.