سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

پنج شنبه ، 03 اسفند 1396 کد خبر:3113 تعداد بازدید:

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح کرد؛ بی‌توجهی به جایگاه واقعی رشته ژنتیک در ایران

اشتراک گذاری

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: رشته ژنتیک آنطور که باید جای خود را در کشور ما پیدا نکرده است.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر محمدرضا دارابی محبوب در آیین افتتاحیه دومین کنگره بین‌المللی و دهمین همایش ملی نوروژنتیک ایران که در برج سفید مشهد در حال برگزاری است، اظهار کرد:رشته ژنتیک آنطور که باید در کشور ما جای خود را پیدا نکرده و این وظیفه متخصصان و دانشمندان  این رشته است که اهمیت این علم را در پیشگیری و تشخیص بیماری‌های ژنتیکی به مردم بشناسانند تا تمام افراد پیش از تولد فرزند بتوانند وضعیت ژنی و بیماری‌هایی که از طریق وراثت منتقل می‌کنند، را دریابند.

 

وی با بیان اینکه امروزه دانش تک رشته‌ای دیگر اهمیتی ندارد، بلکه دانش چندرشته‌ای است که می‌تواند در جهت خلق علم خدمت کند، ادامه داد: یکی از این رشته‌های چندرشته‌ای، نوروژنتیک بوده که در واقع با ترکیبی از علم ژنتیک و علوم اعصاب کمک زیادی به این نوع بیماری‌ها می‌کند.

 

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد، یکی از مهمترین ویژگی‌های انسان در اثر حاضر را خصوصیات ژنتیکی او دانست و تصریح کرد: ژن و وراثت قطعا در یک برهه از زندگی خود را نشان می‌دهد. ما معتقدیم انسان سالم می‌تواند از بسیاری از بیماری‌های ارثی و ژنتیکی جلوگیری کند و در راستای توسعه پایدار گام بردارد.

 

دارابی محبوب گفت: علم پزشکی متکی بر شواهد است و می‌تواند علم جدید را براساس این مشاهدات بسازد.

 

وی در خصوص دومین کنگره بین‌المللی و دهمین همایش ملی نوروژنتیک ایران، عنوان کرد: امیدواریم این کنگره دستاوردهای مطلوبی از اشتراک تجربیات متخصصان داخلی و خارجی در زمینه علم ژنتیک داشته باشد.

 

 رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد:  دانشگاه علوم پزشکی مشهد یکی از بزرگترین دانشگاه‌ها با قدمت بیش از 70 سال، با پیشینه بسیار قوی و ‌با افراد بسیار سرشناس در شرق کشور است.  

 

دارابی محبوب اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی دارای 7دانشکده، ۸۶۰ عضو هیات علمی در مقاطع مختلف علمی و 9300 دانشجو از مقطع کاردانی تا فوق تخصص است.

 

وی با بیان اینکه دانشگاه نسل اول، آموزش محور، دانشگاه نسل دوم آموزش و پژوهش محور، دانشگاه‌های نسل سوم کارآفرین هستند، خاطرنشان کرد: اکنون عمده دانشگاه‌های دنیا در نسل سوم فعالیت می‌کنند و برخی نیز جزو دانشگاه‌های نسل چهارم یعنی اجتماع محور هستند.

 

رییس دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد با تاکید براینکه دانشگاه نسل سوم یعنی دانشگاه  در خدمت مردم باشد، افزود:  پژوهش محوری نباید فقط برای پژوهش باشد بلکه باید کاربردی و برای رفع نیاز جامعه باشد تا در صنعت به‌کارفته شود. 

 

دارابی محبوب یادآورشد: یکی بسته‌های وزارت بهداشت برای دانشگاه‌های علوم پزشکی سوق دادن ان‌ها به سمت دانشگاه نسل سوم است وامیدواریم روزی دانشگاه‌های ما به سمت  نسل چهارم نیز حرکت کنند.