سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

يک شنبه ، 26 فروردين 1397 کد خبر:3175 تعداد بازدید:

توسط انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی؛ کتاب گیاهان بالا رونده زینتی (پیچ‌های زینتی) و درختچه‌های دیوارپوش به چاپ رسید

اشتراک گذاری

پانصد چهل و چهارمین کتاب انتشارات سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با عنوان گیاهان بالا رونده زینتی (پیچ‌های زینتی) و درختچه‌های دیوارپوش به چاپ رسید.


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، این کتاب که در 30 فصل و 580 صفحه ساماندهی شده، اثر دکتر همایون فرهمند، دانشیار بخش علوم باغبانی و پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه شهید باهنر کرمان است.

در دیباچه این کتاب آمده است که؛ گروهی از گونه‌های گیاهی که با نام‌های گوناگونی مانند پیچ‌های زینتی، بالارونده‌های زینتی، گیاهان بالارونده زینتی، بالا رونده‌ها و... شناخته می‌شوند، دارای ویژگی‌های کم و بیش مشترکی هستند. با این وجود، کتاب یا مجموعه جامعی در رابطه با شناسایی و کاربرد این گیاهان، به زبان فارسی در دسترس نیست.

هدف از نگارش اين مجموعه، گردآوری يك‌سری اطلاعات پراكنده در مورد گیاهان بالارونده زینتی بود. مطالب این مجموعه به گونه‌ای گزینش و ساماندهی شده‌اند که برای همه کاربرانی که به نحوی به اطلاعات این گروه از گیاهان نیاز دارند، قابل استفاده باشد. گروهی از گیاهان که در ایران بیشتر با نام "پیچ‌های زینتی" شناخته می‌شوند، از اهمیت زیادی در دنیای امروزی برای اهداف گوناگون به‌ویژه در طراحی باغ و فضای سبز، هم در بخش عمومی و هم در بخش نیمه‌خصوصی و خصوصی برخوردارند.


البته بسیاری از این گیاهان چندمنظوره، از دیرباز برای اهداف گوناگون دارویی و زینتی مورد بهره‌برداری بوده و برخی نیز به‌دلیل تولید عطر و یا میوه، ارزش بسیار زیاد تجاری و اقتصادی دارند. شماری از گونه‌های بالارونده نیز دارای ارزش تاریخی، فرهنگی و نمادین هستند. نام کتاب را با توجه به همه اصطلاحاتی که در این زمینه وجود دارد،"گیاهان بالارونده زینتی (پیچ های زینتی) و درختچه های دیوار پوش" انتخاب شده تا بیانگر اطلاعات درونی کتاب باشد و علاقه‌مندان با شنیدن نام کتاب و یا دیدن آن، به‌آسانی به مطالب درونی آن پی‌ببرند.


در نوشتن کتاب، شیوه‌ای الفبایی به کار رفقته است، بدین گونه بخش اصلی و تخصصی کتاب(فصل‌های 3 تا 30) بر اساس فهرست الفبایی تیرخ خای گیاه شناسی تنظیم شده است. اینگونه چیدمان مطالب، دسترسی خوانندگان را به مطالب کتاب آسان تر می‌کند.

علاقمندان می‌توانند جهت خرید این کتاب به فروشگاه‌های معتبر سراسر کشور یا به درگاه اینترنتی www.jdmpress.com مراجعه و یا تلفن 38842230 دفتر پخش انتشارات جهاد دانشگاهی خراسان رضوی تماس حاصل نمایند.