سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 02 تير 1397 کد خبر:3662 تعداد بازدید:

عضو شورای علمی مرکز عفونت‌های منتقله از خون جهاددانشگاهی خراسان رضوی: ویروس ایدز یک ویروس احمق است

اشتراک گذاری

عضو شورای علمی مرکز عفونت‌های منتقله از خون سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: ویروس HIV بعد از 5 تا 10 سال ایجاد علایم می کند ولی ویروس HTLV-1 یک ویروس همزیست است که در 95 درصد مبتلایان به این ویروس منجر به بیماری نمی شود. برای همین گفته می شود که ویروس HIV یک ویروس احمقی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر هوشنگ رفعت‌پناه 31 خردادماه در سمینار علمی HTLV-I که با هدف آشنایی پزشکان عمومی و متخصص نیشابور توسط مرکز عفونت‌های منتقله از خون سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با همکاری دانشکده علوم پزشکی این شهرستان، در محل تالار اجتماعات مجتمع پزشکی، آموزشی و تحقیقاتی جهاددانشگاهی خراسان رضوی در نیشابور برگزار شد اظهار کرد: نباید ویروس HTLV را ایدز تلقی نمود. برخی از پزشکان به غلط در مشهد و استان خراسان از ویروس HTLV به عنوان شبه ایدز یاد می‌کنند که این مقایسه همانند این است که گرگ و سگ را یکی دانست در صورتی که سگ با انسان انس می‌گیرد اما گرگ به او حمله می‌‌کند.

وی ادامه داد: به کار بردن ایدز برای ویروس HTLV-1 کاملا نادرست است چرا که دو ویروس HIV و HTLV-1 رفتارهای متفاوتی از یکدیگر دارند.

اغلب مبتلایان به عفونت HTLV1 در تمام عمر خود بدون علامت باقی می‌مانند

در ادامه، عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی نیشابور با تاکید بر اینکه عفونت این ویروس برای تمام عمر در فرد وجود دارد، بیان کرد: اغلب مبتلایان به عفونت HTLV1 در تمام عمر خود بدون علامت باقی میمانند و درصد کمی از آنها دچار عوارض ناشی از این ویروس میشوند.

دکتر زهره سالاری اظهار کرد: ویروس HTLV-1در خانم ها به ویژه بعد از 30 سالگی تا 2 برابر آقایان گزارش شده است.

وی پرهیز از شیردهی در مادران دارای ویروس، کوتاه کردن دوره شیردهی (حداکثر 6 ماه) و نگهداری شیر به صورت فریز شده حداقل به مدت 12 ساعت را از روش های پیشگری این عفونت از مادر به فرزند بر شمرد.

درگیری چشمی، سومین پیامد بالینی شایع در HTLV-1 است


همچنین در این سمینار، دکتر سیمین عباسیان، عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: درگیری چشمی به عنوان سومین پیامد بالینی شایع در HTLV-1 بعد از عوارض خونی ونورولوژیک است.

وی عوارض پوستی، بیماری های روماتولوژیک، اختلالت نورولوژیک، اختلالات نقص ایمنی، درگیری ریوی، اختلالات هماتولوژیک از طریق کاهش هموگلوبین و افزایش پلاکتها، بروز عفونت‌ها نظیر سل را از دیگر پیامدهای عفونت HTLV-1 بر شمرد.

عباسیان خاطرنشان کرد: در مطالعه ای که در مشهد روی عفونت همزمان دو ویروس HIV و HTLV-1 انجام شد،
مشاهده گردید که مرگ و میردر این بیماران بیشتر از عفونت HIV به تنهایی بود، گرچه مطالعات محدودی نشان دادند که عفونت HTLV1 اثری در پیشرفت بیماران HIV مثبت ندارد.