سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

چهارشنبه ، 10 مرداد 1397 کد خبر:3954 تعداد بازدید:

با حضور اساتید حوزه و دانشگاه بررسی شد؛ مولفه‌های روحانیت مردمی

اشتراک گذاری

طی نشستی با حضور اساتید حوزه و دانشگاه، چهلمین روز درگذشت حجت الاسلام و المسلمین فضائلی اخلاقی، پژوهشگر اسبق سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی برگزار گردید.

 

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، در این نشست، که با عنوان «روحانیت و مردم‌داری» برگزار شد، حجت الاسلام غلامرضا صدیق اورعی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد، حجت الاسلام حسن جمشیدی خراسانی از اساتید حوزه و پژوهشگر دین و دکتر علیرضا واسعی، پژوهشگر دینی در خصوص شاخص های مردم داری روحانیت سخن گفتند. 

 

در این نشست، دکتر اورعی، با اشاره به شخصیت مرحوم فضایلی، تصریح کرد: آقای فضایلی نیز برجسته تر از سایر افراد فکر و ذکرشان این بود که من خدمت گزار اسلام هستم. این تعبیر به همین معناست که دین هم به معنای بندگی خدا و برادری مومنین است. ایشان اینگونه می اندیشید که روحانی شده تا دین را ترویج کند؛ دین هم یعنی بندگی خدا و مردم داری کردن؛ مردم داری صفت جداگانه ای نیست و به اندازه ای که مومن هستیم، خیرخواه و خدمت گزار مردم هم هستیم.  

 

در ادامه حجت الاسلام واسعی از اساتید حوزه و پژوهشگر دین با اشاره به  مردمی بودن آقای فضایلی، تصریح کرد:  ایشان  راه حل های ساده در دین بود تا بتواند مشکلی را از دوش مردم بردارد. 

 

همچنین در این نشست،  دکتر علیرضا واسعی، پژوهشگر دینی، تصریح کرد: مرحوم فضایلی یک طلبه بود که هم به وظایف طلبگی خویش توجه داشت و آن را درست انجام می داد و واقعا به دنبال دیگران می گشت. اگر مردمی بود. 

 

وی ادامه داد: ایشان فرد آگاه و فهیمی در حوزه تخصصی خویش یعنی فقه و اصول بود. با این حال در عین آگاهی به دیانت و فرزانگی در عرصه دین شناسی ساده زیستی ایشان ویژگی برجسته اش بود. وی همچنین فردی پرتلاش بود و وظایف طلبگی خویش را به درستی انجام می داد. 3 فضیلت اصلی اخلاق صداقت، تواضع و احسان است که آقای فضایلی به آن به خوبی تن داده بود.