سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 27 مرداد 1397 کد خبر:4068 تعداد بازدید:

توسط سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی؛ کنفرانس علمی هپاتیت B و C در گناباد برگزار شد

اشتراک گذاری

به همت سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی گناباد، کنفرانس علمی مراقبت و کنترل هپاتیت های ویروسی B و C این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، در این کنفرانس پزشکان شرکت کننده در جریان مطالب روز که در زمینه هپاتیت‌های ویروسی B و C در دنیا مطرح شده قرار گرفتند.

دکترمحمد خلیلی‌فر، معاون علوم پزشکی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در حاشیه این کنفرانس اظهار کرد: این سازمان از دیرباز یک گروه پژوهشی بنام "ایدز و هپاتیت" تشکیل داده که بعدها با افزوده شدن بیماری اچ تی ال وان این گروه به نام "گروه پژوهشی اچ تی ال وان، ایدز و بیماری‌های ویروسی کبدی" تغییر پیدا کرد.

وی ادامه داد: در همین راستا درمانگاه تخصصی داخلی با گرایش بیماری های کبدی و گوارش در مشهد تاسیس شده و بعدها این گروه پژوهشی نیز به مرکز تحقیقات عفونت‌های منتقله از خون ارتقاء یافته که این مرکز روی بیماری‌های عفونی که عمدتا بیماری‌های ویروسی هستند کار کند.

معاون علوم پزشکی جهاددانشگاهی خراسان رضوی هپاتیت B و C را شایع ترین بیماری‌های ویروسی که باعث آسیب کبد می‌شود عنوان و تصریح کرد: این دو نوع بیماری براساس بررسی‌های سازمان بهداشت جهانی باعث مرگ و میر تعداد زیادی از افراد روی کره زمین می‌شود.

خلیلی فر تاکید کرد: مشکل این بیماری‌ها این است که افراد به آن دچار هستند اما شناخته نمی‌شوند و عوارض خفیفی داشته و موقعی که بدن خیلی ضعیف شده یا فرد پا به سن می‌گذارد، بدن او در معرض یک حمله ویروسی که قرار بگیرد آن موقع باعث فعال شدن این بیماری گردیده و کبد وی از بین می‌رود.

وی افزود: بر همین اساس مرکز تحقیقات عفونت‌های منتقله از خون جهاد دانشگاهی مشهد که با دانشگاه علوم پزشکی گناباد یک سمینار یکروزه‌ای برگزار کند که پزشکان و دانشجویان رشته پزشکی در جریان مطالب روز قرار بگیرند.

معاون علوم پزشکی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در سه سال گذشته برای درمان بیماری هپاتیت C داروهای ایرانی تولید شده که این داروها بهینه سازی گردیده و امروز مبتلایان به هپاتیت C با این داروها کاملا بهبود پیدا کرده و نیاز به استفاده از داروهای خارجی نیست، البته هپاتیت B بر خلاف نوع C درمان مشکلی داشته و هنوز برای آن درمان قطعی وجود ندارد.