سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

سه شنبه ، 03 مهر 1397 کد خبر:4239 تعداد بازدید:

مدیر انتشارات سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی: هزینه‌های چاپ کتاب نسبت به سال گذشته 100 درصد افزایش یافته است

اشتراک گذاری

مدیر انتشارات سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: با توجه به بحران اقتصادی حال حاضر، به نشر الکترونیکی کتاب روی آورده‌ایم.


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، رضا نیک‌ذات با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر هزینه چاپ کتاب نظیر هزینه‌های تولید، آماده‌سازی، لیتوگرافی، چاپ و صحافی نسبت به سال گذشته بیش از 100 درصد افزایش یافته است.


وی با اشاره به اینکه در شرایط کنونی اقتصادی و افزایش بهای تمام‌شده برای چاپ کتاب به نشر الکترونیکی کتاب روی آورده‌ایم، ادامه داد: با افزایش بهای تمام‌شده، قیمت‌گذاری کتاب هم برای ناشران سخت شده است چرا که قیمت بالای کتاب منجر به عدم اقبال از سوی مخاطبان خواهد شد.


مدیر انتشارات سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی، با اشاره به اینکه در نشر الکترونیکی کتاب، فقط هزینه‌های آماده‌سازی (ویراستاری، صفحه‌آرایی، نمونه‌خوانی و...) را داریم، تصریح کرد: با توجه به غیرملموس بودن کتاب‌های الکترونیکی، عرضه آنها در فروشگاه‌های کتاب چندان راحت نیست و از این نظر، با گسترش نشر الکترونیکی شاهد متضررشدن فروشگاه‌های کتاب خواهیم بود.


وی به اولین کتاب نشر الکترونیکی انتشارات سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی با عنوان «مدیریت پایای منابع آب زیرزمینی» اشاره و بیان کرد: برای اثرگذاری کتاب‌های الکترونیکی در کشور نیاز به زمان و فرهنگ‌سازی داریم تا علاقمندان به کتاب و کتابخوانی به سمت کتاب‌های الکترونیکی سوق داده شوند.


نیک‌ذات از عرضه کتاب‌های درسی دانشجویان به صورت الکترونیکی در انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد و افزود: این امر به‌دلیل گسترش فضای مجازی و همچنین دسترسی آسان و سریع دانشجویان به‌منابع می باشد. به‌عنوان مثال نسخه دیجیتال (غیرکاغذی) کتاب «فیزیولوژی گیاهی» که جزو کتاب‌های درسی دانشگاهی است به‌زودی توسط انتشارات این سازمان منتشر خواهد شد.


وی به اپلیکیشن اختصاصی کتابخوان جهاددانشگاهی با نام jdbook اشاره و اظهار کرد: علاقمندان می توانند با نصب این اپلیکیشن به تمام کتاب‌های دیجتالی چاپ شده توسط واحدهای جهاددانشگاهی دسترسی داشته باشند.


به گفته مدیر انتشارات سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، اپلیکیشن jdbook از طریق نرم‌افزار بازار، گوگل‌استور و اپ‌استور قابل دسترسی است.


وی از تأمین کتاب‌های درسی دانشجویان برای سال تحصیلی جدید توسط فروشگاه‌های انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد و گفت: علاوه بر این آمادگی داریم تا با همکاری سازمان دانشجویان در سطح دانشگاه‌های مشهد اقدام به برپایی نمایشگاه کتاب نماییم.
به گفته وی، کتاب‌های درسی مراکز آموزشی کوتاه‌مدت سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی در شعب وکیل‌آباد، اندیشه و نیشابور نیز از سوی انتشارات این سازمان تأمین شده است.


وی با تأکید بر اینکه افزایش قیمت تمام‌شده کتاب باعث شده است تا مخاطبان نسبت به خرید کتاب رغبت کمتری داشته باشند، بیان کرد: بایستی رسانه‌ها به‌ویژه صدا و سیما و همچنین دولت و آموزش و پرورش با فرهنگ‌سازی، زمینه‌های لازم را برای علاقمند‌کردن نسل جدید، که نسلی دیجیتالی است به کتاب و کتابخوانی فراهم نمایند و این تلاش‌ها نباید فصلی و مقطعی بلکه باید مستمر و روش‌مند باشند.


وی در خصوص تأثیرگذاری نمایشگاه‌های کتاب بر فرهنگ کتابخوانی در بین مردم، ادامه داد: برگزاری نمایشگاه‌ها از لحاظ روانی برای برجسته‌ترکردن فرهنگ کتابخوانی مفید است ولی اینگونه نمایشگاه‌ها برای صنف کتابفروش چندان مفید نیست چرا که باعث می‌شود فرصت فروش همان مقدار کتابی که در نمایشگاه‌های کتاب عرضه می‌شود نیز از آنان گرفته شود.


وی بر تغییر هویت نمایشگاه‌های کتاب و استانداردسازی این هویت تأکید کرد و افزود: در عمل می‌بایستی نمایشگاه‌های کتاب محلی برای ارتباط مستقیم ناشران و مخاطبان و آشنایی با فعالیت‌ها و مباحث تخصصی حوزه کتاب باشد نه اینکه نمایشگاه‌های کتاب را به فروشگاه‌هایی بزرگ تبدیل کنیم.


مدیر انتشارات سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: این انتشارات در 6 ماهه اول سال جاری 5 عنوان کتاب چاپ اول را منتشر کرده و 6 عنوان کتاب را نیز تجدید چاپ نموده است.

وی اظهار کرد: از کتاب به عنوان یک کالای فرهنگی  یاد می‌شود، و این در حالی است که مسئولان ما نسبت به کتاب با دید اقتصادی و درآمدی می‌نگرند.