سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 15 دي 1397 کد خبر:4454 تعداد بازدید:

عضو هئیت علمی پژوهشکده گردشگری جهاددانشگاهی خراسان رضوی: برخی از جنبه‌های سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری شهر مشهد اشباع شده‌اند

اشتراک گذاری

عضو هیئت علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان‌رضوی گفت: در شهر مشهد برخی از جنبه‌های سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری اشباع گردیده و موضوعات سرمایه‌‍گذاری یکنواخت و تکراری شده‌اند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، فاطمه رحمانی در سمینار تخصصی «سرمایه‌گذاری در صنعت گردشگری شهر مشهد» که در پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی واقع در دانشگاه فردوسی برگزار شد، در رابطه با اولویت‌های سرمایه‌گذاری گردشگری در شهر مشهد اظهار کرد: گردشگری جزو بزرگترین صنایع دنیا محسوب می‌شود که با بسیاری از بخشهای، اقتصادی، زیست‌محیطی و اجتماعی در ارتباط بوده و آنها را تحت شعاع قرار می‌دهد.

وی افزود: در کشور کمبودهایی در بخش گردشگری دیده می‌شود که این کمبودها در زیرساخت‌ها و جاذبه های گوناگون می باشد. شهر مشهد به دلیل وجود بارگاه امام هشتم پتانسیل فروانی برای توسعه گردشگری دارد و توسعه گردشگری نیازمند سرمایه گذاری در این بخش می باشد. بسیاری از سرمایه گذاریهای انجام گرفته در بخش گردشگری شهر مشهد یکنواخت و تکراری هستند و اشباع گردیده اند، بنابراین توجه به نوآوری در این بخش ضروری به نظر می رسد.

رحمانی ادامه داد: براساس طرح انجام شده ابتدا فرصت‌های سرمایه‌گذاری با استفاده از نظرات سرمایه‌گذاران، کارشناسان و بهره‌مندی از مطالعات تطبیقی استخراج شد، تا بتوان نیاز گردشگری شهر را به‌دست آورد، تعداد این فرصتها بسیار زیاد بود که نهایتا در 25 مورد دسته بندی گردید. سپس این فرصتها را با استفاده از 15 شاخص مانند سودآوری، میزان ریسک، تاثیرات زیست محیطی، وضعیت فرهنگی شهر مشهد و ... رتبه بندی نمودیم.

عضو هیئت علمی پژوهشکده گردشگری جهاد دانشگاهی خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: با توجه به نتایج این اولویت بندی مهمترین فرصت های سرمایه گذاری در گردشگری شهر مشهد، "رستورانهایی با قابلیت ارائه غذاهای سالم و ارگانیک" ، "ایجاد وبسایت با قابلیت رزرو آنلاین و مشخصات کامل هتلها" ، "ایجاد بازار سوغات و صنایع دستی" ، "فناوری در آژانس های مسافرتی در جهت شفاف سازی هزینه ها" و "فناوری نوین در گردشگری سلامت با قابلیت ارائه خدمات از راه دور" می باشد.

وی خاطرنشان کرد: بنا به نتایج این مطالعه سرمایه گذاری‌های مربوط به هتل‌ها پایینترین رتبه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و این در حالی است که اکثر سرمایه‌گذاری‌های شهر مشهد به این سمت سوق پیدا می‌کند، در حالی که این نوع از سرمایه‌گذاری تقریبا اشباع گردیده است که این لزوه توجه به نوآوری را مشخص می‌سازد.