سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

دوشنبه ، 24 دي 1397 کد خبر:4483 تعداد بازدید:

چاپ چهارم کتاب «کنترل و گواهی بذر» منتشر شد

اشتراک گذاری

توسط انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی، چاپ چهارم کتاب «کنترل و گواهی بذر» منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، اين کتاب برای درسی با همین عنوان برای دانشجویان رشته کشاورزی تدوین شده است و مشتمل است بر 16 فصل شامل فرآیندهای دخیل در گلدهی، کمون بذر و فرآیند جوانه‏‌زنی (فصل1 تا 3)، مراحل کنترل و گواهی بذر (فصل 4)، دستگاه‏های بوجاری و انبارداری (فصل 5 و 6)، روش‏‌های نمونه‌برداری از محموله‌‏های بذر (فصل 7)، نحوه اندازه‏‌گیری درصد رطوبت بذر، خلوص بذر، جوانه‏‌زنی و قابلیت حیات بذر (فصل 8 تا 11)، آزمون‌‏های قدرت بذر (فصل 12)، روش‏‌های شناسایی ارقام و بیماری بذرزاد (فصل 13 و 14)، آزمایشاتی برای انجام واحد عملی این درس (فصل 15) و بخش پایانی کتاب (فصل 16) که به تست‏‌های مربوط به این درس اختصاص داده شده است، می‏‌باشد.


در تدوین این کتاب سعی شده است از کلیه کتاب‏‌های موجود درباره علوم بذر استفاده شود و منابع زیادی مورد بررسی قرار گیرد و نکات مهم در کنترل و گواهی بذر که در کتاب‏‌های دیگر مدنظر گرفته نشده است، بررسی گردد. همچنين گنجاندن فصلي براي آزمايشات واحد عملي درس كنترل و گواهي بذر و توجه به تست‌هاي كنكور اين درس، دو جنبه مهم ديگر هستند كه در اين كتاب به آن‏ها پرداخته شده است.


این کتاب می‏‌تواند توسط دانشجویان کارشناسی زراعت و اصلاح نباتات و همچنین محققان موسسات تحقیقات کشاورزی مورد استفاده قرار گیرد.


علاقمندان می‌توانند برای تهیه این کتاب به آدرس فروشگاه‌های انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی واقع در میدان دکتر شریعتی مشهد، سه راه ادبیات و میدان آزادی و یا نمایندگی‌های فروش این انتشارات در سراسر کشور مراجعه کنند.