سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 27 بهمن 1397 کد خبر:4527 تعداد بازدید:

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد: دانشگاه‌ها کیفیت را فدای کمیت نکنند/ما به دنبال بیکار مدرک‌دار نیستیم

اشتراک گذاری

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گفت: اکنون پذیرش در برخی رشته‌ها باید کاهش ‌یابد و مسئولان دانشگاه‌ها باید توجه کنند که برای رسیدن به کمیت، کیفیت را فدا نکنند زیرا ما به دنبال بیکار مدرک‌دار نیستیم.


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر محمدرضا در دومین جشنواره علمی رضوی که در برج سپید دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد، بیان کرد: به ابتکار آقای رشیدیان،استاندار سابق خراسان رضوی، جشنواره علمی رضوی ایجاد شد و دانشگاه‌های استان در جهت افزایش سطح علمی کشور گرد هم آمدند.

وی ادامه داد: اگر نگاهی به دانشگاه‌ها در قبل از انقلاب و بعد از انقلاب بیاندازیم، شاهد پیشرفت در تمامی رشته‌های دانشگاهی هستیم. این مسئله به عینه قابل محسوس است و اگر تلاش و همت دانشگاهیان نبود، علم در کشور ما وابسته به کشورهای خارجی بود. اگر یک زمانی در کشورمان علم مصنوع وجود داشته، امروزه خود تولیدکننده علم هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: ایران در حوزه سلامت پیش از انقلاب چه در نیروی انسانی و چه در زمینه علم به شدت نیازمند خارج از کشور بود، در اکثر کشورهای ما پزشک ایرانی نبود و مجبور بودیم که از پزشک‌های خارجی استفاده کنیم که نه فرهنگ ما را داشتند، نه به زبان ما تسلط داشتند و نه بیماری‌های شایع کشور ما را می‌شناختند.


وی اضافه کرد: اما امروز به برکت پیشرفت علم در دانشگاه‌ها، از خارج بی‌نیاز هستیم. خیل عظیمی از جوانان در شهرستان‌های این استان مشغول به خدمت‌رسانی در حوزه سلامت هستند. در زمینه پژوهش، اکنون ما تولیدکننده علم هستیم. دانشگاه‌های ما در سطح استانی، برجسته و موفق بوده‌اند.


دارابی تصریح کرد: بر اساس طرح آمایش سرزمینی، در بسیاری از شهرستان‌های این استان اکنون دانشگاه تاسیس شده است و از نظر پرورش نیروی انسانی به سطح مناسبی رسیده‌ایم. اما زمانی ما از فرصت‌ها برای ارتقاء استفاده می‌کنیم، ولی ممکن است که این فرصت‌ها روزی بدل به تهدید شود. دانشگاه‌های ما بایستی متوجه باشند که اکنون، پذیرش در برخی رشته‌ها باید کاهش ‌یابد. اگر روزی به دنبال کمیت بودیم، اکنون بایستی به دنبال کیفیت باشیم.

وی افزود: ما بایستی از اینکه به بطن و متن دانشگاه رسیده‌ایم، مشی دانشگاه را نیز دنبال کنیم. مشی دانشگاه، رعایت اخلاق حرفه‌ای در تمام شئون است. مسئولان دانشگاه‌ها بایستی متوجه باشند که برای رسیدن به کمیت، کیفیت را فدا نکنند. ما دنبال بیکار مدرک‌دار نیستیم.