سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

چهارشنبه ، 01 اسفند 1397 کد خبر:4545 تعداد بازدید:

پانصد و پنجاه و هشتمین کتاب انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی منتشر شد

اشتراک گذاری

پانصد و پنجاه و هشتمین کتاب انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی منتشر شد.

به گزار ش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، پانصد و پنجاه و هشتمین کتاب انتشارات این سازمان با عنوان "شیمی آلاینده‌ها" منتشر شد.

کتاب "شیمی آلاینده‌ها" که توسط دکتر مجتبی هادوی فر، استادیار دانشگاه حکیم سبزواری و مهندس راضیه فرهادی تالیف شده است در 9 فصل با عنوان های کلیات، مونوکسید کربن(CO)، دی اکسید گوگرد(SO2)، اکسیدهای ازت(NOX)، ازن(O3)، ذرات معلق(PM)، ترکیبات آلی فرّار(VOCs) و هیدورکربن‌ها و آلودگی‌های رادیو اکتیو و در 178 صفحه گردآوری شده است.

در پیشگفتار این کتاب آمده است که امروزه با توجه به هجمه وسیع انسان و تسلط او بر طبیعت، بیش‌ازپیش کنترل و کاهش اثرات مخرب بر طبیعت احساس می‌گردد. آب و خاک و هوا موهبت‌هایی الهی‌اند که آلوده‌ساختن آنها بی‌شک گناهی نابخشودنی و اثر منفی بی‌توجهی به مسائل محیط زیستی، بر نسل بشر و دیگر موجودات جبران‌نشدنی است. در دهه اخیر، انجمن‌ها و سمن‌های محیط زیستی گام‌های مؤثری در فرهنگ‌سازی حفاظت محیط زیست برداشته‌ و چشم‌اندازهای امیدبخشی پیش روی افراد نگران محیط زیست گذاشته‌اند.

اصل وحدت زیست‌محیطی بیان می‌کند که بعید است انسان در طبیعت بتواند فقط یک کار انجام دهد. یعنی هر عمل منفرد، آغازی برای اتفاقات سلسله‌وار چندین عملِ گاه مخرب محیط زیستی است. ساختن چندین سد برروی رودخانه‌های منتهی به دریاچه ارومیه اثرات بلندمدت و کوتاه‌مدتی را ایجاد کرده است که بعید است بسیاری از این اثرات قایل‌جبران باشد. مصرف سالانه کودهای شیمیایی (ده‌برابر میانگین جهانی) و سموم کشاورزی (چهاربرابر میانگین جهانی) باعث کاهش کیفیت طبیعی آب و خاک در ایران شده و درنهایت، نسل بشر را درمعرض تهدید قرار خواهد داد.

در ادامه این پیشگفتار آمده است که؛ مصرف بنزین در کشور به‌مقدار بیش‌از 80 میلیون لیتر در روز نگرانی عمده‌ای را در بحث آلودگی هوا ایجاد کرده است. یک تحقیق نشان داده است که در سال 2016 حدود شش میلیون نفر از مردم جهان در اثر آلودگی هوا از بین رفته‌اند. مواد آلاینده صرف‌نظر از منشأ تولید و مصرف بر اثر نیروهای باد و آب در تمامی کره مسکون انتشار می‌یابد و تا زمان تجزیه کامل و خروج از اتمسفر تأثیرات بهداشتی را بر موجودات زنده ازجمله انسان خواهند داشت.

مجموعه حاضر با توجه به نیاز دانشجویان و پژوهشگران علاقه‌مند به محیط‌زیست دررابطه با پاره‌ای از مهم‌ترین عناصر و ترکیبات آلاینده با توجه به شیمیِ تشکیل و روش‌های حذف آنها تهیه و تدوین شده است. با این امید که بتواند تلاشی مؤثر در زمینه افزایش آگاهی و دانش ما نسبت به آلاینده‌ها و اتفاقات روزمره درحال وقوع پیرامون ما باشد.

علاقمندان می توانند جهت دریافت کتاب به سایت انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی به نشانی jdmpress.com و یا به فروشگاه‌های این انتشارات واقع در میدان دکتر شریعتی، سه راه ادبیات و میدان آزادی مراجعه نمایند.