سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

دوشنبه ، 31 تير 1398 کد خبر:5036 تعداد بازدید:

مدیر مرکز تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی خراسان رضوی عنوان کرد: کاهش 44 درصدی جمعیت روستایی استان

اشتراک گذاری

مدیر مرکز تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: طی دهه‎های اخیر جمعیت جامعه روستایی در استان خراسان‌رضوی 44 درصد کاهش یافته است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر جواد سخدری در کمیته برنامه‎ریزی شهرستان کاشمر عنوان کرد: براساس سند توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی که با همکاری سازمان جهاد دانشگاهی تهیه می‎شود قرار است برنامه توانمندسازی برای حدود 1600 روستا در استان خراسان‌رضوی طی 4 سال آینده و برنامه ششم، نوشته و اجرا شود.

وی عنوان کرد: در فاز یک این پروژه 462 روستا در 31 دهستان و شهرستان استان مدنظر ماست تا این برنامه در این روستاها اجرا شود.

مجری طرح سند توسعه اقتصاد روستایی خراسان‌رضوی با بیان اینکه در فاز یک سند توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی روستایی 70 پروژه سطح شبکه کسب و کار مخصوص شهرستان‌هاست، گفت: باید در این طرح یک‌هزار و 848 پروژه با 36 هزار و 820 فرصت شغلی به میزان سرمایه‎گذاری 1276 میلیارد تومان ایجاد شود.

وی تاکید کرد: هرچند اگر بخواهیم نرخ بیکاری استان خراسان‌رضوی را از 10.2 درصد در روستا به 5.4 درصد کاهش دهیم باید 18 هزار و 326 شغل تعریف شود اما در فاز یک 23 هزار فرصت شغلی طراحی شد.

سخدری ادامه داد: جهت‌گیری نامناسب الگوی توسعه اقتصادی روستایی، افت سفره‌های زیرزمینی، انجام طرح‌های موضعی و اغلب موازی در سازمان‌های متولی و موثر، خلاهای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری و معضلات نهادی از جمله مشکلات توسعه اقتصاد روستایی است.

وی با اشاره به اینکه در دهه‎های اخیر جمعیت جامعه روستایی از 70 درصد به 26 درصد در استان خراسان‌رضوی کاهش یافته است، گفت: اگر به همین منوال پیش برویم زندگی روستایی به طور کامل مضمحل می‌شود.

مدیر مرکز تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاددانشگاهی خراسان رضوی عنوان کرد: به دلیل ایجاد کسب و کار و شغل و درآمد کم و مسن شدن جامعه روستایی و... زندگی روستایی دچار زوال شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه رسوب نقدینگی در بانک‎ها بسیار بالا بوده و از سویی به سمت تولید نمی‌رود اگر نظام تامین مالی طراحی شود از طریق قوانین و مقررات می‌توان بسیاری از مشکلات را رفع نمود.