سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 05 مرداد 1398 کد خبر:5056 تعداد بازدید:

معاون اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی: نیازمند عبور از حوزه قرائت و حرکت به سمت تدبر و فهم قرآن هستیم

اشتراک گذاری

معاون قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی گفت: در زمینه قرائت قرآن رشد یافته‌ایم، لذا باید از این مرحله عبور کرده و به سمت تدبر و فهم آیات کلام وحی برویم.


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، حجت‌الاسلام محمدتقی کاظمی‌نسب در چهل‌وسومین دوره طرح ملی دانشجومعلم قرآن کریم که شب گذشته، چهارم مردادماه در اردوگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد برگزار شد، بیان کرد: این طرح مصداق آیه نفر است که خداوند می‌فرماید: «فَلَوْلَا نَفَرَ مِن کلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَائِفَةٌ لِّیتَفَقَّهُوا فِی الدِّینِ وَلِینذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَیهِمْ لَعَلَّهُمْ یحْذَرُونَ» «چرا از هر گروهی از آنان، طایفه‌ای کوچ نمی‌کند(تا طایفه‌ای در مدینه بماند)، که در دین(و معارف و احکام اسلام) آگاهی یابند و به هنگام بازگشت به سوی قوم خود، آن‌ها را بیم دهند؟! شاید(از مخالفت فرمان پروردگار) بترسند، و خودداری کنند.


وی با بیان اینکه مشهد شهر قرآن و عترت است، ادامه داد: جلوه آمیخته قرآن و عترت و مصداق حدیث ثقلین در شهر مشهد مشهود، چراکه از یک طرف هم جوار مضجع شریف رضوی است و از طرف دیگر ظرفیت‎ها و مزیت‌های قرآنی در مشهد زمینه گسترده‌ای دارد.


کاظمی‌نسب اظهار کرد: در خراسان رضوی و مشهد ۴۵۰ مؤسسه و خانه قرآنی وجود دارد که خانه‌های قرآن و برخی از مؤسسات زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی و برخی زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.


معاون قرآن و عترت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی ادامه داد: ۵۰۰۰ هزار جلسه محلی قرآن در استان داریم که بسیاری از قاریان مطرح بین‌المللی در همین جلسات رشد یافته‌اند. ما در کشور ۸۸ قاری بین‌المللی داریم که آوازه جهان اسلام بوده و نیمی از آنان قاریان مشهدی هستند.


وی اظهار کرد: امروز جلسات محلی قرآن کریم با سبقه ۷۰ ساله در مشهد زیر نظر اساتید بزرگی فعال هستند که این جلسات کمتر در جاهای دیگر کشور دیده می‌شود. ۱۳۰۰ فعال قرآنی در مشهد مشغول به کار هستند که بیمه‌نامه برایشان صادر شده و اکثر این افراد را بانوان تشکیل می‌دهند.


کاظمی‌نسب گفت: در آزمون سراسری قرآن و عترت که اسفندماه سال ۹۷ در مشهد و همزمان با سراسر کشور برگزار شد، بیشترین شرکت‌کنندگان به تعداد ۲۱ هزار نفر از خراسان‌رضوی بودند، اما با وجود این حجم از فعالیت‌های قرآنی باید از حوزه قرائت عبور کنیم و به مرحله فهم و تدبر برسیم.


معاون قرآن و عترت ‌ارشاد ‌خراسان‌رضوی افزود: در جامعه به قرائت زیاد پرداخته شده و در این حوزه از فعالیت‌های قرآنی شاهد رشد بوده‌ایم، لذا همه دستگاه‌ها به‌ ویژه رادیو و صدا و سیما باید به معرفی چهره‌های قرآنی اهتمام ورزند.


وی اظهار کرد: این یک نقص بزرگ است که جوانان ما علاوه بر شناسنامه بازیگران و ورزشکاران ایرانی، شناخت کافی از بازیگران و ورزشکاران خارجی دارند اما از قاریان، حافظان و الگوهای جامعه قرآنی شناختی ندارند.