سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 05 مرداد 1398 کد خبر:5058 تعداد بازدید:

مدیر مرکز تحقیقات عفونت‌های منتقله از خون جهاد دانشگاهی خراسان رضوی: هپاتیت؛ دومین عامل ابتلا به سرطان/ با بسيج عمومی، این بیماری ريشه‌کن می‌شود

اشتراک گذاری

مدیر مرکز تحقیقات عفونت‌های منتقله از خون جهاد دانشگاهی خراسان رضوی گفت: 90 درصد افراد مبتلا به بیماری هپاتیت از بیماری خود اطلاعی ندارند، به طوری که از بین 325 میلیون نفری که در دنیا به هپاتیت B و C مبتلا هستند، حدود 290 میلیون نفر از ابتلای خود آگاه نیستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر محمدرضا هدایتی‌مقدم، در خصوص هپاتیت، گفت: هپاتیت به معنای التهاب و ورم کبد است. کبد يا همان جگر سیاه اعمال مهمی از بدن انسان را برعهده دارد. کبد در جذب، ذخیره، آماده‌سازی و تولید مواد غذایی مانند پروتئین، ویتامین و فاکتورهای انعقادی و همچنین در تصفیه خون از سموم و دارو‌ها نقش به‌سزایی دارد؛ بنابراین بدون داشتن کبد حیات انسان غیرقابل تصور است.

چگونه به هپاتیت مبتلا می‌شویم؟

مدیر مرکز تحقیقات عفونت‌های منتقله از خون جهاد دانشگاهی گفت: هپاتیت علل متفاوتی دارد که شامل عوامل عفونی، داروها، مصرف مشروبات الکلی، کبد چرب، بیماری‌های خودایمنی و برخي از بیماری‌های ارثی و ژنتیکی است.هدایتی ادامه داد: در عوامل عفونی ویروس‌ها بیشترین نقش را دارند و هپاتیت‌های ویروسی جزو شایع‌ترین علل هپاتیت در کل دنیا به حساب می‌آید. هپاتیت ويروسي A و E بیشتر از راه آب و غذای آلوده به انسان منتقل می‌شوند و هپاتیت ويروسي B و C از راه اشتراک خون و رفتار جنسی پرخطر منتقل می‌شوند. اشتراک خون شامل حجامت‌کردن در مکان‌های غیربهداشتی، تاتوکردن در آرایشگاه‌هایی که از وسایل غیر استریل استفاده می‌کنند و استفاده از سرنگ مشترک توسط معتادین تزریقی است.

مدیرعامل انجمن هپاتیت مهر رضوی در ادامه افزود: یکی دیگر از راه‌های انتقال هپاتیت ويروسی B از طریق مادر به فرزند است. مخصوصاً در دهه‌های گذشته کودکانی بوده‌اند که از مادران مبتلا به هپاتیت متولد شدند و در زمان تولد ویروس را از مادر دریافت کردند.

باورهای غلط راجع‌به نحوه انتقال هپاتیت

هدایتی تصریح کرد: این بیماری‌ها از طریق دست‌دادن، در آغوش گرفتن، عطسه، سرفه و استفاده از ظرف غذای مشترک منتقل نمی‌شود.

مدیرعامل انجمن هپاتیت مهر رضوی در خصوص منتقل‌نشدن هپاتیت‌های ویروسی و HIV در اهدای خون خاطرنشان کرد: در مورد انتقال خون هیچ نگرانی وجود ندارد؛ زیرا سازمان انتقال خون کشور تمام اقدامات لازم را در سطح استانداردهای بین المللی انجام می‌دهد و سلامت کامل خون‌های اهدايي حتی از طریق ارزشیابی‌های خارجی هم مورد تایید واقع شده است.

کسانی که پیش از سال 75 خون دریافت‌ کرده‌اند، آزمایش هپاتیت بدهند

با اين حال وی تاکيد کرد: کسانی که قبل از سال 1375 به هر دليلي خون دریافت کرده‌اند، باید حتماً از نظر ابتلا به هپاتیت ويروسی C بررسی شوند؛ چرا که قبل از اين سال خون‌های اهدايی در کشور از نظر اين ويروس آزمايش نمی‌شدند.

چه کسانی در معرض هپاتیت قرار دارند؟

وی افزود: گروه‌ها یا مشاغلی که در معرض تماس با خونِ آلوده هستند، باید احتیاط کنند. این گروه‌ها شامل کارکنان بهداشت و درمان، افرادی که به جمع‌آوری زباله یا بازیافت در سطح شهر می‌پردازند، نیروهای نظامي و انتظامی، کسانی که در زندان کار می‌کنند یا سابقه زندانی‌شدن دارند، گروه‌هایی پرخطر از نظر هپاتیت ویروسی C هستند.

هپاتیت چه علائمی دارد و چرا باید آن را جدی بگیریم؟

مدیر مرکز تحقیقات عفونت‌های منتقله از خون جهاد دانشگاهی از دلایل اهمیت این بیماری گفت: یکی از دلایلی که هپاتیت ویروسی بسیار مهم است این است که 90 در صد افراد مبتلا از بیماری خود اطلاعی ندارند به طوری که ازبین 325 میلیون نفری که در دنیا به هپاتیت ويروسي B و C مبتلا هستند حدودا 290 میلیون نفر از بیماری خود خبر ندارند.

هدایتی‌مقدم در مورد علائم این بیماری گفت: بی‌علامت‌بودن این بیماری مهم‌ترین نشانه هپاتیت است. وقتی علائم این بیماری بروز می‌کند که پیامد‌های نهایی عفونت در کبد ایجاد شده و نارسایی کبد باعث می‌شود که کبد کارکرد خود را از دست بدهد. حتی در این مدت امکان بروز سرطان کبد هم وجود دارد؛ بنابراین هپاتیت ویروسی نوعی عفونت است که باعث سرطان می‌شود.

از هر 100 نفری که به دليل سرطان فوت می‌کند، 8 نفر به خاطر هپاتیت است

مدیرعامل انجمن هپاتیت مهر رضوی با اشاره به اینکه «پس از سیگار مهم‌ترین عامل سرطان، ويروس هپاتیت B است»، افزود: از هر 12 مورد مرگ ناشی از سرطان، یک مورد مربوط به هپاتیت B یا C است، یا به عبارتی از هر 100 نفری که به دليل ابتلا به سرطان فوت مي‌کند، 8 نفر به خاطر هپاتیت است.

هدایتی‌مقدم درخصوص علت نامگذاری روز جهاني هپاتیت خاطرنشان کرد: 6 مرداد روز جهانی هپاتیت، مصادف با 28 جولای سالروز تولد دانشمند برنده جايزه نوبل به نام بلومبرگ است که ويروس هپاتیت B، آزمايش تشخیصی این بیماری و واکسن آن را کشف کرده است.

اگر این عوامل خطر را دارید، حتماً برای آزمایش هپاتیت اقدام کنید

وی در خصوص فلسفه روز جهانی هپاتیت گفت: فلسفه این روز، آگاهی در مورد هپاتیت‌های ویروسی و خطرات ناشی از آن است. این آگاهی شامل خودارزیابی فردی می‌شود. به طوری که هر فرد پس از بررسي عوامل خطر هپاتیت C در خودش، باید برای آزمايش خون به پزشک مراجعه کند. مهمترين اين عوامل خطر شامل داشتن مادر مبتلا به هپاتیت، سابقه دریافت خون مخصوصاً قبل از سال 1375، سابقه حتي يکبار اعتیاد تزریقي، سابقه تاتو، حجامت، استفاده از خدمات زیبایی در مراکز غیر بهداشتی، مراجعه به مراکز طبی و دندانپزشکی غیربهداشتی و داشتن بیماری کبدی با علت ناشناخته و سابقه تماس جنسی محافظت‌نشده يا ابتلا به عفونت‌های آميزشی است.

وی در ادامه تصريح کرد: در مورد هپاتیت B، هر ایرانی باید یک بار در طول عمر خود آزمایش مربوط به اين ويروس را بدهد که در صورت مبتلا‌بودن باید مراحل درمان را طی کند و اگر مبتلا نبود، واکسن آن را دریافت کند. آزمايش تشخيص اوليه هپاتیت B و C جزو ساده‌ترین آزمایش‌هایی است که همه آزمایشگاه‌ها قادر به انجام آن هستند. درخصوص هپاتیت B آزمایش یک‌مرحله‌ای است، اما در هپاتیت C آزمایش دومرحله‌ای است و کسانی که آزمایش اول آ‌ن‌ها منفی باشد نیاز به آزمایش دوباره ندارند.