سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

دوشنبه ، 14 مرداد 1398 کد خبر:5126 تعداد بازدید:

مدیر گروه پژوهشی بیوتکنولوژی صنعتی میکروارگانیسم‌های جهاددانشگاهی خراسان رضوی خبر داد: پالایش آب، هوا و پساب‌های ایران با راه‌اندازی پروژه روبیسکو در گروه

اشتراک گذاری

مدیر گروه پژوهشی بیوتکنولوژی صنعتی میکروارگانیسم‌های پژوهشکده بیوتکنولوژی صنعتی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی مهمترین فعالیت پژوهشی این گروه در سال گذشته را راه‌اندازی بانک جلبکیِ منطقه و پروژه روبیسکو عنوان کرد و گفت: با راه‌اندازی این پروژه و با استفاده از پتانسیلی که جلبک‌ها دارند می‌توان نسبت به پالایش آب، هوا و پساب‌ها که مساله روز ایران نیز می‌باشد، اقدام نمود.


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر مریم عامری، با بیان این مطالب افزود: پروزه روبیسکو با در نظر گرفتن پتانسیل‌های بالقوه جلبک‌ها طراحی و اجرا شده است. جلبک‌ها با تولید 70 تا 80 درصد اکسیژن جو به عنوان اصلی‌ترین موجودات تولید کننده اکسیزن در جهان هستی مطرح هستند که با کمک آنزیم روبیسکو، به عنوان اصلی‌ترین پروتئین دخیل در فرآیند فتوسنتز، جذب دی اکسید کربن هوا و تثبیت آن را بر عهده دارند. بعلاوه آنها قادرند تا با به دام انداختن فلزات سنگین و سایر آلاینده‌های موجود در آب و هوا نسبت به پالایش آن اقدام کنند.


وی همکاری مشترک با پژوهشکده علوم پایه کاربردی جهاددانشگاهی در طراحی یک بیوفیلتر نوآورانه با کمک ریزجلبک‌ها را از دیگر فعالیت‌های این گروه در طی این مدت اشاره و تصریح کرد: در این طرح که مصوب صندوق حمایت از فناوران و نوآوران کشور می‌باشد، به دنبال کاهش فلزات سنگین با کمک جلبک‌ها هستیم.


وی با اشاره به اینکه از دیگر پروژه‌ها و برنامه‌های در دست اقدام گروه، پژوهش بر روی متابولیت‌های میکروبی و خصوصا رنگ‌های جلبکی است، تاکید کرد: با وجود پروژه‌های کتابخانه‌ای زیادی که در زمینه استفاده از رنگ جلبکی فیکوسیانین و آستاگزانتین در کشور داریم اما هنوز به دانش فنی صنعتی در استحصال از این رنگ‌ها در ایران دست نیافته‌ایم.


به گفته عامری، استحصال، خالص سازی و تثبیت رنگ جلبکی فیکوسیانین و آستاگزانتین که دارای مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا نیز می‌باشند، در دستورکار پژوهشی سه ساله گروه قرار دارد تا صنایع غذایی بتوانند از این رنگدانه‌ها به صورت طبیعی استفاده نمایند.


مدیر گروه پژوهشی بیوتکنولوژی صنعتی میکروارگانیسم‌های پژوهشکده بیوتکنولوژی صنعتی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی دستیابی به دانش فنی تولید ریز جلبک‌ها را از دیگر فعالیت‌‌های پیش‌روی این گروه بیان کرد و افزود: جلبک‌ها کاربردهای مختلفی دارند که از آن جمله می‌توان در تغذیه آبزیان و دام و طیور اشاره کرد، در حال حاضر عمده جلبک‌ها به کشور وارد می‌شوند و شرایط تولید قادر به رقابت با واردات نمی‌باشد.


به گفته وی، با استفاده از ریز جلبک‌ها در تغذیه آبزیان و طیور می‌توان به عملکرد بالاتر و تغذیه سالم تری دست یافت.


وی انجام طرح‌های بین المللی با برخی از دانشگاه‌های آفریقای جنوبی و آلمان را از فعالیت‌های در دست انجام گروه ذکر و بیان کرد: در این راستا و شناسایی میکروارگانیسم‌های مولد آنزیم که در صنایع به ویژه صنایع شوینده کاربردی فراوانی دارند، درصدد هستیم تا با تولید آنزیم‌ها بتوانیم کشور را از واردات این نوع مواد بی نیاز کنیم. با کمک آنزیم‌هایی نظیر خانواده هیدرولازها قادر خواهیم بود تا ارزش افزوده بالایی را از ضایعات کشاورزی کسب نمائیم که در این زمینه فعالیت‌های پژوهشی گروه آغاز شده و پیش‌بینی می شود تا چند سال آینده از فناوری کسب شده در راه‌اندازی خطوط تولید محصولات دانش بنیان استفاده گردد.