سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

شنبه ، 02 شهريور 1398 کد خبر:5222 تعداد بازدید:

توسط انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی؛ کتاب "راهنمای کنترل شیمیایی علف‌های هرز ایران" منتشر شد

اشتراک گذاری

پانصد و پنجاه و نهمین کتاب انتشارات جهاددانشگاهی خراسان رضوی، با عنوان "راهنمای کنترل شیمیایی علف‌های هرز ایران" منتشر شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، این کتاب توسط دکتر اسکند زند، دکتر نوشین نظام آبادی، دکتر محمدعلی باغستانی، مهندس پرویز شیمی و دکتر سید کریم موسوی از اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور تالیف شده است.

کتاب "راهنمای کنترل شیمیایی علف‌های هرز ایران" در 23 فصل گردآوری شده است که فصل‌های یک تا 4 این کتاب به مصرف علف کش‌ها در ایران و جهان، طبقه‌بندی جدید علف‌کش‌‎ها بر اساس خانواده شیمیایی به منظور مدیریت مقاومت، مروری بر علف‌های هرز مهم مزارع ایران و گیاهان مهاجم جهان و بررسی احتمال گسترش آنها در ایران اشاره شده است.

همچنین علاقمندان می‌توانند در فصل‌های 5 تا 21  موضوعات علف‌های هرز و علف‌کش‌های مزارع گندم و جو، برنج، ذرت، نیشکر، جغندر قند،سیب زمینی، پنبه، سویا، کلز، آفتابگردان، گلرنگ، کنجد، یونجه، شبدر و اسپرس، حبوبات، پیاز و سیر، گوجه فرنگی، سبزی و صیفی، باغات، توت فرنگی، زعفران، زیره سبز و توتون و چمن و گیاهان زینتی را مطالعه نمایند.

در فصل‌های 22 و 23 نیز به مدیریت گیاهان انگلی و مدیریت علف‌های هرز مناطق غیر مزروعی اشاره شده است.

در بخشی از پیشگفتار این کتاب آمده است که امروز علف‌کش‌ها یکی از نهاده‌های مهم و ضروری در نظام‌های کشت محسوب می‌شود و بخش قابل توجهی از عملکرد زراعی مرهون مصرف آنها است. لزوم معرفی و توصیه علف‌کش‌ها با استفاده از تحقیقاتی که در کشور انجام و بومی‌سازی شده‌اند و پایش تاثیر آنها بر روی گیاگان علف‌های هرز ایران از جمله انگیزه اصلی نگارندگان این مجموعه است.

علاقمندان می‌توانند جهت خرید این کتاب به فروشگاه‌های معتبر سراسر کشور یا به درگاه اینترنتی www.jdmpress.com مراجعه و یا تلفن 38842230 دفتر پخش انتشارات جهاد دانشگاهی خراسان رضوی تماس حاصل نمایند.