سازمان جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

Academic center for Education, Culture and Research - Khorasan Razavi

يک شنبه ، 17 شهريور 1398 کد خبر:5339 تعداد بازدید:

مدیر مرکز عفونت‌های منتقله از خون جهاددانشگاهی خراسان رضوی: قمه‌‌زدن مي‌تواند باعث انتقال هپاتیت ويروسي ‌شود

اشتراک گذاری

مدیر مرکز عفونت‌های منتقله از خون سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی گفت: قمه‌زدن مي‌تواند باعث انتقال هپاتیت ويروسي ‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی، دکتر محمدرضا هدایتی مقدم با بیان این مطلب افزود: قمه زدن و استفاده مشترک از آن از راه‌هاي انتقال ویروس‌هاي هپاتیت B و C است.

وی تاکید کرد: چون در هنگام قمه زدن ، ممکن است خون به اطراف پاشیده شود، اين کار می‌تواند باعث انتقال اين عفونت‌ها به ديگران شود، بنابراين علاوه بر آناني که قمه می‌زنند، افراد ديگر هم که در نزدیکی آنها هستند در معرض خطر ابتلا به هپاتيت‌هاي ويروسي قرار دارند.

مدیر مرکز عفونت‌های منتقله از خون سازمان جهاددانشگاهی خراسان رضوی ادامه داد: هپاتیت ويروسي یک بیماری عفونی است که باعث ايجاد التهاب مزمن در کبد می‌شود و می‌تواند به نارسایی کبد، سرطان کبد و مرگ منجر شود.

وی به اهدای خون در ایام محرم و به ویژه تاسوعا و عاشورا اشاره و خاطر نشان کرد: افرادی که سابقه قمه‌زنی را دارند، به دليل اينکه ممکن است مبتلا به هپاتيت‌هاي ويروسي باشند، نبايد اقدام به اهداي خون کنند. ابتلا به هپاتیت ويروسي در بیشتر موارد بدون علامت است. در حال حاضر 90 درصد مبتلايان به هپاتيت‌هاي ويروسي از بيماري خود خبر ندارند.

دکتر هدایتی مقدم توصيه کرد: افرادي که سابقه قمه‌زنی دارند براي اطلاع از ابتلاي احتمالي خود به هپاتیت ويروسي، به پزشک مراجعه نمايند و درخواست انجام آزمايش نمايند. تنها راه تشخيص هپاتیت ويروسي B و C، انجام آزمايش خون است.