. .
۱۳۹۶ پنج شنبه ۵ مرداد
Skip Navigation Linksصفحه اصلی -> معاونت پژوهشی -> معرفی
. .

معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی خراسان رضوی

پژوهش یکی از مأموریتهای مهم سازمانی در جهاددانشگاهی است که از ابتدای تأسیس این نهاد انقلاب اسلامی سهمی تعیین‌کننده در ساختار فعالیتهای آن داشته است. در اساسنامة جهاددانشگاهی که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده است، 2 هدف از 3 هدف مصوّب و 5 وظیفه از 9 وظیفة کلی جهاددانشگاهی به فعالیتهای تحقیقاتی این نهاد معطوف است.

ویژگیهای فعالیتهای پژوهشی در جهاددانشگاهی عبارتند از: انجام تحقیقات کاربردی و توسعه‌ای، تلاش برای کارفرمایی‌بودن پژوهشها، استفاده از نیروی متخصص و متعهد، و دارا بودن ساختاری منعطف ،که باعث مي شود از دل سازمانی چنین کوچک پروژه‌ها و تحقیقاتی به‌ثمر برسد که بسیاری از آنها برای اولین‌بار در کشور صورت می‌گیرد.

جهاددانشگاهی واحد مشهد (خراسان رضوی) نیز با فاصلة زمانی کمی از تشکیل این نهاد فعالیت خود را در حوزه‌های پژوهشی، فرهنگی و آموزشی آغاز نمود.

معاونت پژوهشی این واحد از لحاظ ساختار تشکیلاتی فعالیتهای خود را در قالب گروههای پژوهشی و مراکز خدمات تخصصی انجام می‌دهد و درحال حاضر مشتمل بر 7 گروه مصوّب پژوهشی و سه مرکز خدمات تخصصی می‌باشد و چهار هستة پژوهشی نیز با هدف تشکیل گروههای پژوهشی جدید در این معاونت شکل گرفته است.

در سال 1386 پژوهشکده علوم و فناوری مواد غذایی جهاددانشگاهی تأسیس گردید. این پژوهشکده مرکّب از سه گروه پژوهشی فرآوری مواد غذایی، افزودنی‌های غذایی و کیفیت و ایمنی مواد غذایی می‌باشد.

کانون تمرکز فعالیتهای گروههای علوم انسانی جهاددانشگاهی مشهد که شامل گروه علوم اجتماعی این واحد و هسته‌های پژوهشی برنامه‌ریزی شهری ـ منطقه‌ای و پژوهشهای اقتصادی مي باشد، موضوع گردشگری مذهبی است و احراز قطب پژوهشی گردشگری با اولویت گردشگری مذهبی در دستور کار این گروهها قرار دارد.

گروه پژوهشی زیست‌فناوری قارچهای صنعتی، گروه پژوهشی مواد، گروه پژوهشی ایدز، هپاتیت و HTLV هسته‌های پژوهشی بیولوژی سلولی و مولکولی و کشت بافت گیاهی دیگرگروههای فعال این معاونت می‌باشند.

مرکز خدمات تخصصی تشخیص طبی و آسیب‌شناسی از اولین مراکز تأسیس‌شده در جهاددانشگاهی مشهد است که چهار آزمایشگاه تشخیص طبی ، شامل آزمایشگاه مرکزی، آزمایشگاه شمارة 2، آزمایشگاه نیشابور و آزمایشگاه گناباد، زیر نظر این مرکز فعالیت می‌کنند.

مرکز خدمات تخصصی دندانپزشکی و مرکز خدمات تخصصی فنی و مهندسی از دیگر مراکز معاونت پژوهشی جهاددانشگاهی مشهد هستند.

هم‌اکنون تعداد 95 عضو تمام‌وقت و پاره‌وقت در گروه های پژوهشی این معاونت مشغول به فعالیت هستند. که از این تعداد 36 نفر اعضاء اصلی و هیأت علمی تمام‌وقت و 59 نفر به صورت پاره وقت می باشند.همچنین بسیاری از متخصصین و اساتید برجسته و مطرح دانشگاه نیز به‌صورت پاره‌وقت و در قالب عضویت در شوراهای علمی، با این معاونت همکاری دارند.

تا کنون حدود 404 طرح خاتمه یافته در این معاونت انجام شده وگروه های پژوهشی تا کنون مفتخر به دریافت 2 جایزه خوارزمی و به ثبت رساندن 3 اختراع کشوری شده اند.
از دیگر فعالیت های گروه‌ها می‌توان به انتشار 25 کتاب و چاپ و ارائه حدود 260 مقاله علمی-پژوهشی در داخل و خارج از کشور اشاره کرد.
همچنین گروه های پژوهشی حدود 50 همایش،سمینار و کارگاههای آموزشی نیز برگزار کرده اند.

آدرس : مشهد - میدان آزادی - پردیس دانشگاه فردوسی

 سازمان مرکزی جهاد دانشگاهی خراسان رضوی - طبقه دوم

دفتر معلونت پژوهشی

تلفن : 38810177-051

For More Information or Technical Support  Mail To webmaster@jdm.ac.ir
Copyright © 2017 JDM All Rights Reserved.